Guvernér Tůma do Bruselu neodchází. Zájem o něj však je

10.06.2010 13:15 | Zprávy

Odcházející guvernér ČNB Tůma popřel v tiskovém prohlášení informace deníku E15, že se bude ucházet o předsednickou funkci v Evropském výboru pro systémová rizika.

Guvernér Tůma do Bruselu neodchází. Zájem o něj však je

Na odtajnění nejbližší budoucnosti končícího guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy to vypadalo z článku deníku E15. Podle něj se bude ucházet o předsednickou funkci v Evropském výboru pro systémová rizika, na jehož vzniku se loni dohodla Evropská unie. Deníku E15 to potvrdily dva nezávislé zdroje v Praze a Bruselu. „Zdeněk Tůma chtěl zůstat v oboru, v Bruselu jeho přání uvítali," sdělil deníku zahraniční pramen.

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB - European Systemic Risk Board) je jednou z odpovědí sedmadvacítky na finanční a hospodářskou krizi. O ustavení nového makroekonomického dohledu bude Evropský parlament hlasovat příští týden. Zdeněk Tůma splňuje podmínku, že se předsedou ESRB nesmí stát guvernér jedné z centrálních bank Unie. Tůma totiž letos v dubnu oznámil, že chce z guvernérské pozice odstoupit. Přestože měl jeho pracovní úvazek skončit až v únoru 2011, funkci opustí již na konci tohoto měsíce.

Žádné kontakty neproběhly, navíc legislativa se teprve projednává

Guvernér ovšem tyto informace vzápětí popřel. „Konstatuji, že v této věci mne nikdo nekontaktoval a o žádnou takovou funkci jsem zájem neprojevil. Celá legislativa týkající se působení a kompetencí Evropského výboru pro systémová rizika se teprve projednává v Evropském parlamentu. Kromě toho, pokud je mi známo, dosavadní konsensus je, že výbor by měl řídit prezident Evropské centrální banky," reaguje Tůma.

„Vytvořením Evropského výboru pro systémová rizika, který bude odhalovat rizika ovlivňující finanční stabilitu v EU a předcházet jim, a novými ujednáními o zlepšení dohledu na institucionální úrovni se významně přispěje k odstraňování nevyvážeností v našich finančních systémech," hájil smysl ESRB bývalý komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia.

Nová instituce bez pravomocí bude spoléhat jen na svou „morální sílu"

Kritici poukazují na fakt, že nová instituce bude mít velmi slabé postavení. Pravomoci ESRB budou téměř nulové a údaje má výbor získávat z databází členských států, jejichž ochota přiznávat své ekonomické problémy může být velice malá. Výbor bude moci pouze upozorňovat jednotlivé státy, respektive Evropskou radu, na potenciální hrozby pro finanční stabilitu a spoléhat se bude jen a jen na svou „morální sílu".

Související:

Guvernér ČNB Tůma podal rezignaci 

Haas (ODS): Kdo rozhodl o české pomoci Řecku? 

Foto: europaEU

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…