Nad vyjednáváním ODS, TOP 09 a Věcí veřejných o možné vládní koalici žasne politický komentátor a ředitel New York University v Praze Jiří Pehe. „Z jednání o společné koaliční smlouvě se opět stává fraška, která nás možná bude bavit celé léto," píše Pehe na svém blogu. Podle něj mohou jednání posloužit k vzájemnému objasnění postojů, ale fungování vlády nezaručí žádný detailní dokument, navíc napsaný v podobě jakési „smlouvy".
„Ve snaze vtěsnat to, co by mělo být jen gentlemanskou dohodou (tak jak jsme to viděli po volbách ve Velké Británii mezi konzervativci a liberály), že se v rámci vládní koalice shodneme na reformách toho a toho druhu, se odráží tendence privatizovat politiku. Takováto smlouva dělá z politiky jakousi kvazi-soukromoprávní záležitost," poukazuje Pehe.
Čestné slovo vyjednávačům nestačí, navzájem se podezřívají
Podle něj politika nespadá do oblasti soukromoprávních vztahů, ale je to věc veřejná. „Vše záleží na schopnosti se dohodnout a držet slovo. Pokud bude kterákoliv strana chtít z koalice odejít, stejně jí v tom žádná smlouva nezabrání," upozorňuje politolog na absurdnost smlouvy o několika desítkách stran. „Máme se těšit na potenciálně absurdní situace, v nichž se politici hádají, zda ta která strana nedodržela například ustanovení na straně 24, odstavec 2. písmeno a? Z něčeho takového mohou mít voliči, popravdě řečeno, jen bohapustou legraci," domnívá se Pehe.
Ten, kdo si podle politického komentátora myslí, že detailně vypracovaná koaliční dohoda vytvoří stabilní koalici, se mýlí. Už samotný způsob vyjednávání totiž naznačuje, že si tři budoucí vládní partneři nevěří. „Čestné slovo" jim nestačí, navzájem se zřejmě podezřívají z toho nejhoršího.
Jednání o detailech jsou možná jen záminkou k jejich protahování
Politolog navíc klade otázku, zda to vše není jen záminka k protahování jednání, možná až na několik měsíců, protože zejména TOP 09 a VV riskují, že vstupem do vládní koalice, která by se rychle pustila do pravicových reforem, ztratí naději uspět v podzimních volbách do místních zastupitelstev, zejména pak v Praze, tak jak si obě strany plánovaly.
„Je roztomilé, že se v úporných koaličních jednáních dokáží všechny tři strany rychle shodnout na přímé volbě prezidenta, nad níž nemají žádnou kontrolu. K přijetí takové změny je totiž třeba ústavního dodatku, a potenciální koalice tedy bude potřebovat buď KSČM nebo ČSSD, aby tento slib mohla splnit," upozorňuje Pehe s tím, že účelem takovéto „ohromující" zprávy je odvést pozornost od jiných problémů.
Nečasem slibovaná nová politická kultura se konat nebude
Jak vážně to s přímou volbou prezidenta ODS, VV a TOP 09 skutečně myslí, lze podle politologa ověřit například na tom, že tato potenciální koalice změnila názor na to, že by předsedou Sněmovny měl být zástupce ČSSD, jež volby vyhrála. „Pro prosazení přímé volby, i některých jiných zásadních změn, bude přitom koalice potřebovat ČSSD. Už teď ale kope příkopy. Petrem Nečasem slibovaná nová politická kultura, v níž prý vláda bude mnohem více hledat řešení společně s opozicí, se evidentně nebude konat," pokračuje Pehe.
Související:
Pehe: Mnohé předvolební sliby VV byly jen nedomyšlené výkřiky
Čtvrteční jednání o koalici začalo brzy ráno. Nečas stihne i Janotu
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih