Letos benzín a nafta nezdraží. Už se stalo

05.07.2010 11:21 | Zprávy

Vzestupnou křivku vykazovaly v posledních měsících ceny pohonných hmot. Podepsalo se na tom i zvýšení daní na začátku roku, připomíná iDNES.cz.

Letos benzín a nafta nezdraží. Už se stalo

Motoristé si v letošním roce museli při nákupech u čerpacích stanic sáhnout hlouběji do kapsy. Největší vliv na nárůst cen mělo zvýšení spotřebních daní a DPH, které v lednu zdražilo benzín i naftu o více než dvě koruny na litr během několika týdnů. Růst cen ropy na světových trzích pak byl příčinou už jen pozvolnějšího zvyšování cen.

Jednorázový vliv na růst cen mělo i zvýšení podílu biopaliv v benzínu i naftě, který od začátku minulého měsíce zdražil paliva o několik desetihaléřů. Podle iDNES.cz se však situace začíná obracet a podstatné nárůsty už by letos neměly přijít. Především proto, že už by se neměly projevit žádné jednorázové vlivy.

Další zvýšení spotřební daně a DPH by mohlo mít opačný efekt

Ty měly v minulosti zásadní dopad na ceny. Růst spotřební daně nebo DPH u benzínu a nafty je i přes současné snahy o snižování schodku státního rozpočtu nepravděpodobný. Zvýšení daní na začátku tohoto roku způsobilo pokles prodeje pohonných hmot na našem území, protože řidiči začali hromadně tankovat v zahraničí. Daňový efekt se tak může nakonec ukázat jako záporný a je tedy spíše pravděpodobná snaha o srovnání celkových daní z paliv na úroveň okolních zemí.

Také biopaliva to budou mít v budoucnu daleko těžší a k dalšímu navýšení jejich podílu v benzínu či naftě by nemuselo dojít ani v příštím roce, navíc červnovým zvýšením podílu plníme cíl EU i pro následující rok. Cena paliv na čerpacích stanicích by se tak v dalších měsících měla odvíjet hlavně od pohybů cen ropy na světových trzích. Letošního maxima dosáhly ceny na začátku května a poté nastal prudký propad. I přes červnovou korekci je klesající trend zřetelný a ceny se pohybují jen několik dolarů nad svými letošními minimy.

Pokles dolaru by ceny pohonných hmot měl stlačit dolů

Nízká cena ropy se však kvůli sílícímu americkému dolaru zatím příliš neprojevila. Vývoj kurzu amerického dolaru a české koruny je totiž pro pohyby cen na čerpacích stanicích hodně důležitý. Ropa se nakupuje na světových trzích v dolarech a jeho posilování prodražuje ropu pro české spotřebitele. V průběhu června se však situace začala obracet a růst americké měny byl několikanásobně nižší než v průběhu předchozích měsíců.

Protože je nynější globální ekonomický vývoj horší, než se ještě před několika měsíci zdálo, poroste poptávka po ropě pomaleji. Zmíněné faktory by měly působit na pokles či stagnaci cen ropy na světových trzích, což by se pozitivně projevilo také u pokladen čerpacích stanic v následujících týdnech a měsících.

Čtěte také:

Na změně zdanění pohonných hmot se již pracuje

Mach (SSO): Zrušení zvýhodnění biopaliv přinese až 5 mld. Kč 

Foto: cnb.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…