Všechny tři koaliční strany věděly dopředu, že je čeká do konce roku i v tom následujícím spousta nepopulárních opatření. Jedním z nich je i dosažení úspor, jak ho naplánovalo ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem. Politici Věcí veřejných si však jako záminku k rozpoutání vládní revolty vzali to, že v absolutních číslech musí jimi vedené resorty šetřit nejvíce. Jinak využijí právo veta či další kroky, hrozili.
Kdo veřejné finance očistí, doplatí na to jako každý posel zlých zpráv, protože voliči nejsou vděční, nýbrž pomstychtiví. Jedinou šancí je pustit zemi žilou rychle, nejlépe dnes a zítra, aby pozítří před volbami už bylo vidět blahodárné uzdravování, které by mohlo vládní koalici zachránit. „Tohle všechno vědí všichni včetně činitelů VV. Ale zkusit na situaci vydělat už teď je příliš lákavé," píše Karel Steigerwald v komentáři MF Dnes.
Věci veřejné chtějí dát najevo, že se bijí za voliče
Podle něj se ale jen naivní člověk může divit, proč VV kritizují vládní záměr škrtů před veřejností, proč si to nevyjednají v té jejich vládě nevídané svornosti a nejdou ven až s dohodnutým záměrem. To by sice bylo pro VV i vládu výhodnější a rozumnější, ale tím by se ve veřejnosti nevyvolal dojem, že se VV odmítáním škrtů bijí za důležitou část voličstva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih