Stát se to dnes, tedy v pátek třináctého, možná by neměl generální ředitel České televize Jiří Janeček takové štěstí. Trojici zlodějů sice při krádeži jeho bílého „bavoráka" zachytila průmyslová kamera, a svůj vůz měl zabezpečen jen těmi nejkvalitnějšími bezpečnostními prvky, ale i s tím si umějí někteří zloději poradit. Štěstí měl Janeček tedy v tom, že zřejmě „kápl" na nešikovné zlodějíčky.
"Krádežím aut se v Česku věnují především organizované skupiny ze států bývalého Sovětského svazu, zejména z Ruska, Ukrajiny, Moldávie, Litvy. Z dalších národností to jsou Poláci, Slováci a Bulhaři," vyplývá z výroční zprávy policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která je měsíc stará. Loni policisté zaznamenali 14 770 ukradených aut, předloni to bylo 18 793 vozů.
Gangy se vyhýbají stopovacím prvkům
Zpráva také tvrdí, že ruskojazyčné skupiny jsou stále více organizované a mají k dispozici vynikající technické vybavení. A právě technické vybavení je podle bývalého policejního odborníka na krádeže aut Ivana Rytíře to, co si zloději zjišťují nejdřív.
"Pokud se takové auto krade na takzvanou objednávku, tak mají zloději už dopředu zjištěno, jaké bezpečnostní prvky vůz má. A pokud ne, zjistí to ihned poté, co se do auta vloupou. Zařízení je zabudováno v přístrojové desce. Tito zloději to ale asi zjistili až v době, co s automobilem kus poodjeli, takže to zřejmě žádný ´profesionální gang´ nebude," řekl pro ParlamentníListy.cz Rytíř.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová