Omnipol vydělal na letounech CASA téměř miliardu

27.09.2010 6:07 | Zprávy

Firma Omnipol při zprostředkování koupě letounů CASA pro ministerstvo obrany vydělala skoro miliardu. Shodou okolností se právě o miliardu zakázka od původního návrhu nakonec zdražila.

Omnipol vydělal na letounech CASA téměř miliardu

Za nákup španělských transportních letounů CASA pro českou armádu získal Omnipol provizi 890 milionů korun. Konečná cena za letouny byla přitom oproti té původní zhruba o miliardu korun vyšší. Jednoduchá matematika vede k úvaze, že nadbytečné peníze šly na firemní účet. O další miliardu pak zakázku nafoukla výměna jednoho z letounů za bitevníky L-159.

Obchod bez výběrového řízení měl být neoficiálně domluven už dva rok předem. Schůzek se navíc měl účastnit i lobbista Marek Dalík a tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták. Ten byl prý motorem celého obchodu.

Španělská společnost EADS, která letouny vyrábí, nabízela čtyři vybavené stroje zhruba za 2,7 miliardy korun. Na smlouvě s Omnipolem byla ovšem cena 3,5 miliardy korun (výměna jednoho z letounů za pět podzvukových bitevníků L-159 byla v ceně; zbytková cena 1,25 miliardy se doplácela navíc).

Náhradní díly a trenažer prý zdražily každé letadlo o půl miliardy

Do ceny se podle oficiálních informací promítly dodávky pozemního vybavení, náhradní díly a trenažér. Podle expertů ale prý rozhodně nemohly zvýšit cenou jednoho letounu CASA o půl miliardy korun.

Výše provize Omnipolu je předmětem obchodního tajemství s EADS. "Marže pro zprostředkovatele obchodu bude pravděpodobně vysoká," řekl ovšem týdeníku Respekt, který informaci přinesl, Jaroslav Štefec z Úřadu pro dohled nad akvizicemi. Chce co nejdříve soudně vymoci, aby byla výše provize zveřejněna.

Omnipol: Celé je to nesmysl

"Výše naší marže je pouhá čtyři procenta, vámi uvedená částka je zcela nesmyslná," řekl šéf obchodní sekce Omnipolu Petr Křižanovský, konkrétní sumu ale neuvedl.

Pokud by cena byla 3,5 miliardy, čtyřprocentní provize by byla 140 milionů korun. Informaci, že byla provize ve skutečnosti 890 milionů, má prý Respekt "od důvěryhodného zdroje z prostředí Omnipolu, který smlouvu zná".

Společnost navíc získala (opět bez výběrového řízení) zakázku na tříletou servisní službu pro letouny. Za tu ministerstvo obrany zaplatí další miliardu korun. Letouny jsou přitom ve dvouleté záruční lhůtě a výrobce má povinnost je opravovat zdarma.

Čtěte:

Sporná smlouva na letouny CASA se změní

Drahé armádní nákupy. Kdo byl zodpovědný?

Foto: airport-cb.cr

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…