O trefnou symboliku se postaral svou titulní stranou týdeník Reflex. Zobrazil na ní ukřižovanou polonahou Kateřinu Klasnovou, místopředsedkyni Věcí veřejných, a spolu s článkem uvnitř časopisu tak vzkazuje, že se Věci veřejné ze spasitelů vesměs proměňují v normální politiky, s nimiž navíc o minulém víkendu voliči tvrdě zúčtovali.
Sama Klasnová se podobě výtvoru týdeníku příliš nediví a nechává ji chladnou. "Ano, viděla jsem dnešní obálku Reflexu a dokonce mi ani nevadí, jak mě tam autor vyobrazil, přestože jsem polonahá," komentuje přední stranu pro ParlamentníListy.cz Kateřina Klasnová.
Že by se měla bránit soudní cestou, stejně jako manželka expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra, která vede s Reflexem spor především kvůli karikaturám kreslíře Štěpána Mareše a časopis ji na titulní straně v květnu rovněž svlékl, nad tím Klasnová nepřemýšlí. "Ne, opravdu nezvažuju žalobu, nejsem jak paní Paroubková," tvrdí místopředsedkyně sněmovny a žena ministra dopravy Víta Bárty. Podle ní to jen dokazuje, jak se Reflex posunul ze seriózní roviny do bulvární."
Reflex vsadil na to, co táhne
„Nápad na obálku to je určitě dobrý. Vsadili na to, co táhne. Tedy hezkou tvář Kateřiny Klasnové a provokaci, protože kříž je vždycky provokativní, i když v české společnosti se to nebere tak striktně jako jinde," říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Tomáš Böhm, bývalý generální ředitel společnosti Ringier, která Reflex vydává.
Trefná paralela, ale místo Klasnové by na kříži měl být někdo jiný
Reflex připomíná roli Věcí veřejných v květnových volbách, při nichž se stylizovaly do role spasitele, a ve víkendových volbách, v nichž je voliči symbolicky přitloukli na kříž. „Tahle paralela není vůbec špatná, situaci vystihuje trefně. Jen si myslím, že na tom kříži by měl být někdo jiný než Klasnová, protože ta za výsledek strany v komunálních volbách zodpovědná nebyla," poznamenává Böhm.
Před komunálními a prvním kolem senátních voleb ji ani na žádném billboardu nezaznamenal a že jich Věci veřejné vrhly do kampaně požehnaně. Uznává však, že Klasnová - jinak také doktorka teologie - se na kříži vyjímá lépe než kdokoli jiný z Věcí veřejných. „V každém případě to lze hodnotit jako atraktivní a nápaditou obálku," uznává mediální odborník.
Véčkařská magie se působením ve vládě začíná rozplývat
Komentátor Bohumil Pečinka v textu Reflexu uvádí, že za strmým vzestupem Věcí veřejných stojí souhra náhod, z nichž tou největší bylo zrušení říjnového termínu předčasných voleb Ústavním soudem. Tehdy se při průzkumech preferencí pohybovaly VV na úrovni statistické chyby a chtěly především zaútočit na pražské radnice. Ambicí Radka Johna bylo utkat se v Praze 5 o starostovské křeslo a nyní je ministrem vnitra a místopředsedou vlády.
V předvolební kampani VV mistrně využily hesel a protestu proti establishmentu, což jim vyneslo senzační volební výsledek a vstup do vlády. Ale nyní už se „véčkařská" magie začíná rozplývat. Neexistuje totiž strana, která by dlouhodobě dokázala sloučit pravolevý voličský elektorát a být současně ve vládě. Je to problém, když se z bojovníka proti vrchnosti sám stanete vrchností, míní Pečinka.
K věci:
- Ušpinili jsme se reformami, analyzuje Bárta špatný výsledek
- Věci veřejné se staly rozbuškou v koalici, míní Pehe
- Šéf Reflexu je militantní. Tak vysvětluje útoky na Véčka Hvížďala
- Bárta jako Napoleon s podvazky. Reflex opět šije do Véček
- Mareš vidí Kočí jako dominu, ta se směje
- Ostravak zazářil jako v květnu Věci veřejné
- Véčka bilancují. Kvůli volbám svolávají ideovou konferenci
Reprofoto: Reflex
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih