"Chceme zjistit co nejvíce informací, a protože dnes je doba, kdy sice někdo má někde trvalé bydliště, ale ve skutečnosti žije úplně jinde, zanesli jsme do formulářů i trochu citlivější dotazy, ovšem na stejné úrovni, jako ty, zda je někdo ženatý, či rozvedený," sdělil ParlamentnímListům.cz místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.
Český statistický úřad by si sice mohl na jedné ze čtrnácti krajských radnic zjistit, kde a kolik je uzavřeno registrovaných partnerství osob stejného pohlaví, nemá to ale takovou vypovídací hodnotu, jakou od toho ČSÚ čeká.
"Ti lidé se mohli zaregistrovat třeba v Praze, ale ve skutečnosti žijí třeba v jižních Čechách, na Moravě, nebo naopak. A my chceme i demograficky zjistit, kolik lidí v těchto svazcích žije tam či jinde. Zda je třeba poměr lokalit s vysokou příslušností k nějaké církvi naopak nižší s počtem gay a lesbicky zamřených a společně žijících lidí a podobně," vysvětlil Drápal.
Z dotazů na partnerství se dá pak podle něj vyčíst i to, zda nejčastěji registrované svazky uzavírají lidé základního, středoškolského či vysokoškolského vzdělání, nebo jestli bydlí spíš v bytě, době a jaké vykonávají povolání a podobně.
Menšina má radost
"Problém s tímto typem otázky jsme za Gay a lesbickou iniciativu neměli, ba naopak. Vřele jsme uvítali, že jsme se tímto naopak stali rovnoprávnými občany, protože jde o stejný typ otázky, jestli je někdo ženatý, vdaný, rozvedený. Je to ještě více zrovnoprávnění postavení gayů a leseb v České republice, než dosud," podotkl předseda Gay a lesbické iniciativy Jiří Hromada.
Všechny odpovědi na otázky uvedené ve formulářích jsou povinné. Komisaři z ČSÚ ale už nikoho nepřimějí k tomu, aby skutečně odpověděli podle pravdy, nebo si odpověď vymysleli. A to se netýká jen sexuální orientace, ale i dalších záležitostí.
Každý občan ČR dostane formulář pro sčítání minimálně deset dní předem. Sčítání se uskuteční z 25. na 26. března. Do domácností doručí formuláře pracovníci České pošty nebo její brigádníci. Občané ČR si pak mohou vybrat, jestli data vyplní na papírový formulář nebo to udělají přes internet. Každý člověk bude mít na formuláři svůj PIN kód a díky němu se bude moci přihlásit do systému na internetu.
Podrobné informace naleznou občané na portálu http://www.scitani.cz/. Vyplněné papírové formuláře lidé po předchozí domluvě zase odevzdají pracovníkům České pošty.
Čtěte také:
Pošta: Sčítání lidu se bliží, brigádníků se ale zatím hlásí málo
Sčítání lidu na Vysočině, to bude oříšek. A pozor - je to povinné
Foto: Wikipedia.org
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus