Kalousek rozčílil véčkaře. Povolil teď po volbách? To snad ne

18.11.2010 8:52 | Zprávy

Vrchní škrtmistr povolil. Kalousek oznámil možné rozmrazení vázaných prostředků pro ministerstva. Ekonomický expert Věcí veřejných se diví a obává, zda proklamované vládní škrty nebyly provázeny snahou poškodit VV před podzimními volbami.

Kalousek rozčílil véčkaře. Povolil teď po volbách? To snad ne

Ministr financí a zároveň první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve středu oznámil, že díky slušné ekonomické situaci bude možné povolit trochu finanční otěže právě těm resortům, které mají největší potíže.

"Možná, že bude možné velmi malé prostředky těm kapitolám, které mají největší potíže, rozvázat. V každém případě dodržíme schválený deficit," řekl Kalousek s tím, že půjde o stamiliony, nikoliv o miliardy korun.

Peníze pro vnitro a dopravu

Reakce Věcí veřejných na sebe nenechala dlouho čekat. "V případě rozmrazení peněz pro ministerstva očekávám, že peníze budou prioritně uvolněny na ministerstvu vnitra a dopravy. Tato ministerstva přišla v rámci úspor v tomto roce o největší prostředky na svůj provoz," reagovaly Věci veřejné ústy jejího rozpočtového experta, místopředsedy rozpočtového výboru Radima Vysloužila v prohlášení, které přišlo i do redakce ParlamentníchListů.cz.

Vysloužil navíc poukázal na to, že se tak snad neděje poté, co Věci veřejné neuspěly v podzimních senátních a komunálních volbách.

Celé prohlášení ZDE

Zneužití pozice ministra financí?

"Doufám, že rozhodnutí uvolnění peněz pro ministerstva vychází z aktuální ekonomické situace a že úsporné škrty, na které nejvíce doplatila ministerstva VV (jak ekonomicky, tak politicky), nebyly nástrojem politického boje před komunálními volbami.  V opačném případě bych tento krok vnímal jako zneužití pozice ministra financí," nelíbí se načasování rozvolnění rozpočtové discipliny Vysloužilovi.

Podle něj je třeba provést systémové změny v rozpočtu, aby se pouze neposunovalo penězi v rámci "účetních operací". "Uvolnění peněz těsně před koncem roku může mít za následek, že peníze budou utraceny jen s cílem vyčerpat vyčleněné peníze, bez ohledu na jejich potřebnost," zdůraznil.

Právě rozpočtové škrty byly nejvíce spojovány s resorty, které obsadily ve vládě Věci veřejné. Jak vnitro Radka Johna, doprava Víta Bárty, nebo školství Josefa Dobeše.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?

Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…