Pane Rathe, máte v knize chyby. Odpověď: Lidem se líbí

23.11.2010 11:14 | Zprávy

Politici se rádi vypisují ze svých zážitků. Čtenáři a knihkupectví jásají, literární kritici pláčí. „Jak může někoho ´skoro sevřít pocit´, že Topolánkovi zavolá? Ouvej, jak by asi dopadl v obávaných maturitních testech?“ svěřila pro deník Blesk svůj pocit z děl Ratha či Fischera spisovatelka a překladatelka Eva Hauserová. Nejvíce by u ní propadl Rath. Z češtiny by dostal pětku. Kniha se ale čtenářům líbí, oponuje poslanec.

Pane Rathe, máte v knize chyby. Odpověď: Lidem se líbí

Politici někdy toho zažívají hodně - pracovní cesty, zážitky ze státních jednání, hádky v Parlamentu nebo uvnitř stranických sekretariátů a pletky s novináři. To všechno může být pro „normálního smrtelníka", který se nikdy v politice nepohyboval, pikantní, což si politici velmi dobře uvědomují. A tak píší a píší, a podobně jako bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová k tomu třeba přidávají i peprné sexuální příběhy, anebo jako prezident Klaus sepisují cestovatelský deník. Jak ale hodnotí jejich spisovatelské vlohy profesionálové?  

„Kolem šuměl pravý dublinský bar, kde to řve a nikomu není rozumět, a ne jenom proto, že každý překřikuje každého, ale také kvůli tomu, že po čtvrtém guinessu se irská angličtina mění v jakousi neznámou řeč...a v hlavě mi zazněla nabídka Mirka Topolánka...Takže jsem srovnával to i ono, nicméně s pocitem, že takové srovnání je vždycky hypotetické, že z tohohle baru na leccos nedohlédnu a že mě čeká rozhodnutí se značným stupněm nejistoty a neurčitosti...Skoro mě sevřel pocit, že Topolánkovi zavolám a řeknu ne...," napsal expremiér Jan Fischer ve své knize Ano, pane premiére anebo Rozhašená země.

A co na to kritička? Podle ní je vidět, že autor není suchar  a navíc se rozhoduje, zda se stát českým premiérem u piva. „Bravo. Ale pak se přece jen projeví jako úředník," zhodnotila Eva Hauserová.  „Jak může někoho ´skoro sevřít pocit´, že Topolánkovi zavolá?," utnula hezké hodnocení Fischerovy práce vzápětí.

Rath větu rozděluje a to je nesrozumitelné 

„Po vystudování textilky v Liberci začal u hasičů v Kladně, celkem záhy od práce přesedlal k úředničině na kladenské radnici a stal se bezpečákem....Přesto, že jako hasič, bezpečák a starosta zázračně nevydělává. Postavil si v Kladně moc hezkou vilu, o které si povídali všichni kladenští..." uvádl Blesk krátký výtah z knihy poslance ČSSD Davida Ratha Významní čeští pravicoví politici.

A Hauserová spráskla ruce: „Jejejej," tenhle text neprošel redakční úpravou, hemží se chybami." Podle ní by měli být kladenští s velkým K. A skladba dvou vět místo jedné je také podle ní nesrozumitelná. „Ouvej, jak by asi dopadl v obávaných maturitních testech?" otázala se na konci editorka, když hodnotila práci Ratha.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Digitální evoluce: Kybernetické hrozby ve stoupajícím trendu

10:55 Digitální evoluce: Kybernetické hrozby ve stoupajícím trendu

Digitální hrozby se neustále mění a mohou pokračovat v nárůstu počtu i složitosti. Útočníci objevují…