Občané České republiky nejsou příliš nakloněni výstavbě nových mešit. 75,2 procent z nich si podle nejnovějšího výzkumu společnosti SANEP myslí, že už by další podobné stavby v Česku vznikat neměly.
Důvod? Kriminalita a terorismus
Jako důvod pro nepodporu další výstavby islámských staveb většina respondentů výzkumu uvedla obavy ze zvyšující se kriminality. Odpůrci nových mešit také argumentovali tím, že kdekoliv v Evropě došlo ke zvýšené výstavbě staveb, rozrostla se i teroristická činnost.
Češi jsou přitom jedním z nejvíce ateistických národů v Evropě. 76,2 procent z nich se ale domnívá, že křesťanské tradice, s nimiž je tento stát spojen, by měly zůstat spjaty s křesťanskými hodnotami a kulturou.
Proti výstavbě mešit se navíc kromě většiny veřejnosti postavil již dříve i prezident Václav Klaus. Ten nesouhlasí se stavbou islámských budov zejména proto, že toto náboženství nemá v Česku de facto žádnou tradici.
Klaus muslimy pobouřil
Klausův postoj však vyvolal bouřlivou a odmítavou reakci mezi zástupci muslimů, kteří nyní v Česku žijí a požadují právě výstavbu svých modliteben.
Těch podle serveru islam.cz v současnosti existuje pouze patnáct. Za "pravé" mešity lze přitom označit pouze dvě - po jedné v Praze a Brně.
Společnost SANEP výzkum realizovala ve dnech 5.-19. listopadu na vzorku 14 398 osob nad 18 let. Statistická chyba se pohybuje kolem +/- 1,5 procenta.
Archiv výzkumů: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM
Čtěte také:
Chtějí mešity? Tak je nevolte, volají antiislamisté. Muslimové se bouří
Emoce z obou stran prýští při diskusi o stavbě mešity
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas