Vedle vyřazeného konsorcia jsou ve hře o zakázku jen tři uchazeči, a to společnosti Geosan, Marius Pedersen Engineering a společnost Enviromental Services ze skupiny J&T. Ministerstvo financí jako důvod pro vyřazení konsorcia tvořeného podniky PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta pak uvedlo, že uchazeči neměli sjednáno dostatečné pojištění odpovědnosti za škodu.
Navíc společnosti konsorcia nedoložili reference o likvidaci starých ekologických zátěží velkého rozsahu, a ministerstvo upozornilo také na nedostatky ve smlouvách mezi členy konsorcia. Konsorcium se následně obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby bylo do soutěže o desítky miliard vráceno zpět.
Bude PPF definitivně vyřazeno?
Tím se odsunulo otvírání obálek s nabídkami i ostatních uchazečů až do konečného verdiktu úřadu. Podle LN má už nyní ÚOHS k dispozici znalecké posudky, které hovoří spíše proti návratu konsorcia do tendru. Nicméně šéf úřadu Petr Rafaj odmítl informace potvrdit s tím, že úřad nyní čeká na vyjádření dotčených stran, tedy ministerstva financí a PPF, ke zmíněným posudkům.
"My budeme respektovat stanovisko ÚOHS. Rozhodně to nejsme my, kdo by chtěl něco odkládat či doplňovat," uvedl v LN ministr financí Miroslav Kalousek.
Cena? 25 až 115 miliard korun
Takzvaný ekotendr je strašákem vlád už po řadu let. Jde o likvidaci ekologických zátěží za státní podniky, které byly následně privatizovány se závazkem, že stát tyto zátěže sanuje. Celková hodnota garancí, které stát v 90. letech dával do výše základního jmění privatizovaných podniků, činí 115 miliard korun, což může být teoreticky maximální hodnota zakázky. Ovšem o její skutečné výši se přou politici i experti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ova