Cizinci zastoupí české lékaře? Nesmysl, míní zainteresovaní

30.12.2010 14:58 | Zprávy

Jako málo pravděpodobné se ukazují úvahy, že české lékaře opouštějící nemocnice v rámci akce Děkujeme, odcházíme by mohli nahradit jejich kolegové ze zahraničí. Byly by s nimi problémy po odborné i jazykové stránce s výjimkou kompatibilních Slováků, kterých by ale bylo málo.

Cizinci zastoupí české lékaře? Nesmysl, míní zainteresovaní

Za nereálné považuje Pavel Vepřek, ředitel odboru strategie a rozvoje VZP, že by mohli lékaři ze zahraničí nahradit v nemocnicích české kolegy, kteří podali výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme. „Pochybuji, že by se sem nahrnuly davy lékařů z východních zemí. Navíc by se nestihli zapojit, protože by museli projít důkladnou přípravou, a to není otázka pár měsíců," říká pro ParlamentníListy.cz expert VZP a dříve dětský kardiolog ve FN Motol v Praze.

Dále čtěte:
Sledujeme téma Exodus lékařů
Studenti medicíny se ptají: A kdo nás bude učit na živých pacientech?

Poukazuje rovněž na to, že jedině s lékaři ze Slovenska, s nimiž máme na podobné bázi vzdělávání a také blízkou řeč, by nenastaly potíže. „Ale Slovensko určitě tolik lékařů nevygeneruje a s těmi z jiných zemí by byly problémy po jazykové i odborné stránce. Třeba Poláci, o nichž se také mluvilo, nedychtí po tom pracovat u nás. Častěji míří do Velké Británie, nejsme pro ně až tak atraktivní zemí, co se týče výdělku a podmínek," upozorňuje Vepřek.

Učit se česky se zahraničním lékařům nevyplatí

Podobný pohled nabízí i mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. „Zájem cizinců pracovat v našem zdravotnictví nebyl ani v minulosti nijak výrazný. Vzhledem k nabízeným podmínkám se jim ani nevyplatí učit česky. Většinou umí anglicky, německy, případně Rumuni francouzsky, tak jdou rovnou do těchto zemí," vysvětluje Sojka pro ParlamentníListy.cz.

Ti, co k nám ze zahraničí přijdou, jsou tu obvykle stejně jen na přechodnou dobu, než získají možnost pracovat v jiné zemi Evropské unie. „Dokud se podmínky lékařů, a to nejen platové, nezlepší, budeme jen přestupní stanicí," myslí si Sojka. Počty lékařů-cizinců u nás opravdu rostou jen velice zvolna. V roce 2006 jich bylo 1619, poté 1849, v roce 2008 pak 2015 a loni 2129.

Posily z Vietnamu by zastavila jazyková bariéra

Stejně tak iluzorní je představa, že by krizi v českých nemocnicích mohli pomoci zažehnat vietnamští lékaři. „Lékařů z Vietnamu pracují v Česku maximálně dvě nebo tři desítky. Slavné to není ani se studiem medicíny. Vietnamských posluchačů je tady v řádu jednotek, mnohem více jich tu studuje ekonomickou školu nebo práva," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti.

Očekávaný přezíravý postoj ke kvalitě tamního zdravotnictví odráží Winter pro jistotu předem. „Bývalá francouzská nemocnice v Hanoji je považována za špičkovou. Vzdělání v této oblasti je na vysoké úrovni. Třeba zdravotní sestry povinně skládají maturitu z angličtiny," říká předseda. Za velký problém ale považuje to, že by přicházející lékaři museli perfektně mluvit česky. „A to je otázka na půl až jeden rok," dodává Winter.

K věci:
Pacienti naříkají či nadávají. Reklama lékařů je vidět 
Slováci budou solidární, tvrdí šéf lékařských odborů 
Stav nouze nejprve v ČT. Heger a Rath si vyčítali skoro vše 

Foto: mzcr.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…