Podle odborů nyní nemocnice vytvářejí na své zaměstnance nátlak, aby se „rebelie" neúčastnili. I tak ale věří, že s k březnové výpovědi připojí stovky dalších doktorů. Kolegům, kteří by se kvůli iniciativě mohli dostat do finanční nouze, chtějí odboráři pomoci sbírkou.
„Počet výpovědí bude stoupat. Nyní jich je 3,800. Do konce ledna by to mohlo být o několik set, možná tisíc více," řekl šéf lékařských odborů Martin Engel na páteční tiskové konferenci.
"Věřím, že se nespokojení lékaři nenechají zastrašit," dodal Engel, podle jehož informací dělají nemocnice všechno možné, aby nespokojené zaměstnance umlčely.
O podobě finanční pomoci lékařům, kteří mohou být kvůli iniciativě k prvnímu březnu bez práce, zatím odbory úplně jasno nemají. Nicméně je prý už nyní jisté, že do plánované "sbírky" budou moci přispět lékaři i sympatizanti.
Odbory: Lékaři své výpovědi nestáhnou a budou chybět
Vedení odborů se v pátek rovněž ostře ohradilo proti argumentům, že by snad nespokojení lékaři své výpovědi nakonec stáhli, anebo, že české zdravotnictví jejich odchod nepocítí.
"Jsou to všechno erudovaní odborníci a když se už odhodlali k takovému kroku, proč by ho měli měnit? Dneska se pracuje úplně jinak než před deseti lety, takže mluvit o tom, že lékařů je nyní více než dříve, je liché," tvrdí Engel. Podle odborů podali výpověď především internisté, chirurgové či gynekologové.
SLEDUJEME téma Exodus lékařů
Hegerova reforma odborům nestačí
Ministr Heger se v těchto dnech snaží získat podporu pro svůj plán reformy českého zdravotnictví. Ta podle Engela ovšem nic nespasí, přestože s některými jejími body odbory souhlasí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Černý, Olga Böhmová