Česko bude mít nové zástupce ve Světové bance a měnovém fondu

18.01.2011 13:52

Hlavního českého zástupce v instituci Světové banky (SB) bude při jednání případně střídat náměstek ministra financí Tomáš Zídek. V Mezinárodním měnovém fondu (MMF) bude podobně působit viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

Česko bude mít nové zástupce ve Světové bance a měnovém fondu

Tomáš Zídek a Vladimír Tomšík budou střídat hlavního zástupce České republiky v mezinárodních institucích. V současné době funkce takzvaných alternátů guvernérů vykonávají obráceně. Vyplývá to z návrhu ministerstva financí, který bude schvalovat ve středu vláda.

Alternáti z institucí

"Obrácená institucionální příslušnost alternátů však neodpovídá faktickému věcnému zaměření Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a v praxi vytváří komplikace," uvedlo ministerstvo financí.

Dosud byla na základě usnesení vlády z roku 1993 vždy funkce alternáta guvernéra v institucích SB zastávána viceguvernérem České národní banky a funkce alternáta guvernéra v MMF náměstkem ministra financí.

Nové nastavení vychází podle úřadu také z cílů a věcného zaměření obou mezinárodních institucí. Ministerstvo financí má totiž pověření ke spolupráci se Světovou bankou, která je zaměřena na rozvojovou problematiku, zatímco ČNB je garantem spolupráce s měnovým fondem, který svoji pozornost zaměřuje více na měnové otázky a v současné době i na finanční stabilitu.

Guvernérem zůstane Klaousek a Singer

Ve funkci guvernéra ve Skupině Světové banky zůstává ministr financí Miroslav Kalousek a guvernér České národní banky Miroslav Singer zůstává jako guvernér v Mezinárodním měnovém fondu (MMF).

Související:

Kalousek se stal guvernérem tří zahraničních bank 

Mach (Svobodní): Víte, kolik peněz jsme už nasypali do MMF? 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…