Odborníkům z ministerstva financí se nelíbí, že zdravotní a důchodové pojistné se u lidí s živnostenským listem počítá z nižšího základu než u zaměstnanců. Mají ale nárok na stejnou zdravotní péči a výše penze se odvíjí od výše celoživotní platby jen do malé míry. Nově se tak sjednotí oba základy.
Pojistné na trojnásobek
„Existuje propastný rozdíl mezi odvodovým zatížením práce zaměstnance a osob samostatně výdělečně činných," řekl deníku MF DNES člen ministerské pracovní skupiny Peter Chrenko z poradenské firmy PricewaterhouseCoopers.
Trojnásobné zvýšení pojistného by mělo z osob samostatně výdělečně činných dostat další peníze. Podle deníku MF DNES platí 80 procent z nich jen zákonné minimum. To se platí, i když podnikatel nic nevydělá. Živnostníci totiž někdy nepřiznají všechny příjmy. Mají k tomu příležitost, když jim zákazník zaplatí, aniž by požadoval účtenku nebo fakturu.
Důchodový systém jen pro živnostníky
Podle expertů by se hodně vybralo také snížením paušálů, kterými si živnostníci mohou odepisovat výdaje z daní. Jsou prý zbytečně štědré a umožňují tak platit nižší daně.
„Pro nás je zásadní ustanovení koaliční smlouvy, že daňovou reformou nesmí vzrůst daňové a odvodové zatížení OSVČ," prohlásil premiér Petr Nečas (ODS). Návrh může být ještě pozměněn.
Nečas by nepoměr v pojistném řešil jiným způsobem. Živnostníci by měli vlastní důchodový systém, kam by společně přispívali. Neukrajovali by tak z peněz na penze zaměstnanců.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe