ČSSD má totiž za to, že vládní koalice projednáním úsporných opatření ve stavu legislativní nouze tento institut zneužila, když svolala mimořádnou schůzi a neumožnila tak standardní obecnou rozpravu, do níž by se mohli zapojit všichni zákonodárci.
Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se coby navrhovatel dotazoval Němcové, proč prodloužila délku vyhlášení stavu legislativní nouze. Němcová ale zopakovala - stejně tak jako v předchozí výpovědi, kdy naopak odpovídala soudcům ÚS - že věc konzultovala s parlamentní legislativou.
Výpověď Němcové před soudem zde:
Sobotka se Němcové dotazoval i na samotné projednávání úsporných opatření. Zajímalo jej například, proč poslanci nesouhlasili s vyhlášením přestávky na jednání klubu ČSSD a další procedurální záležitosti.
„Proč nebyla připuštěna žádost klubu ČSSD na jednání klubu. Jsou vám známy důvody? Je to totiž věc mimořádná, že není připuštěna žádná žádost klubu," tázal se Sobotka.
„Jednací řád Poslanecké sněmovny neupravuje přestávky," odvětila ale na to Němcová. „Stalo se pravidlem - v tomto případě padl i procedurální návrh - zda přestávka bude a řídící musí o tom nechat hlasovat," vysvětlovala dále předsedkyně dolní komory.
Dlouhá pomlka od Sobotky, nemám kvalifikovanou odpověď od Němcové
„Vzpomínáte si na jiný případ, kdy by vládní většina postupovala takovým způsobem?," tázal se dále Sobotka. Na to ale překvapivě Němcová odvětila, že ještě tentýž den poslaneckému klubu přestávka udělena byla. Sobotka reagoval jen dlouhou pomlkou.
Vzápětí se zeptal na to samé jinou otázkou. „Nejsem si vědoma, nemůžu na to kvalifikovaně odpovědět," odvětila však Němcová.
Sobotku také zajímaly podrobnosti k rozdílu času, který uběhl od vyhlášení řádná schůze a mimořádná schůze. „Neexistuje žádný předpis, je to pouze na naší dohodě," odvětila na to Němcová.
Kůrka: Proč se nebrojil legislativní nouzi kvůli benefitům?
Soudce Vladimír Kůrka pak naopak vyslýchal Sobotku. Nejprve jej však musel poučit, že by měl povstat. Následně byl šéf ČSSD Sobotka dotazován, proč se nebrojil proti vyhlášení stavu legislativní nouze v době, kdy poslanci jednali o zdanění zaměstnaneckých benefitů. Sobotka odkázal na hrozbu velké hospodářské škody.
Sobotka byl také pod palbou soudce kvůli tomu, zda považuje tehdejší vyhlášení stavu legislativní nouze za legitimní a to zejména s ohledem na nynější návrh. Úřadující šéf ČSSD ale trval na svém.
Soudní líčení nakonec skončilo odročením na neurčito a to kvůli vyhlášení nálezu Ústavního soudu.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb