Komunisté se totiž dostali do hledáčku ministerstva vnitra, které shromažďuje důkazy o tom, zda je KSČM zralá na rozpuštění či minimálně na pozastavení činnosti.
Zapojí se i BISka
Resort se přitom nebrání ani využití informací civilní kontrarozvědky (BIS). Případný návrh na zákaz strany, k němuž by přispělo i její šetření, by podle deníku Právo pak vláda poslala Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).
„Pro nás je primárně důležité posoudit, zda je, či není činnost této strany v rozporu se zákonem, s ústavou, s Listinou základních práv a svobod, jestli ta činnost je legální v rámci demokratického právního systému," řekl listu zástupce vedoucího odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský.
Podle něho je rozhodující pro to, zda má smysl návrh NSS vůbec podat, zejména vlastní činnost partaje.
John vyslyšel Polčáka
A jak k práci Bačkovského došlo? Odbor bezpečnostní politiky dostal prý pokyn od ministra vnitra Radka Johna (VV) zpracovat analýzu možnosti podat návrh Nejvyššímu správnímu soudu.
Podnětem k jeho kroku byla únorová schůze Sněmovny, kde některé poslance rozčílila Marta Semelová (KSČM) svou obhajobou příslušníků Pohraniční stráže. Po jejím vystoupení Stanislav Polčák (TOP 09) Johna vyzval, aby připravil návrh na pozastavení činnosti KSČM, který by vláda soudu poslala.
Filip: Bez obav
Sami komunisté se ale podobným výhradám smějí. "Budeme pracovat pořád stejně. My zákon neporušujeme, ani ústavu, takže my se nebudeme vůbec omezovat," uvedl ke snahám o zrušení strany její předseda Vojtěch Filip.
Více čtěte:
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas