Bez vyspělých technologií nebude podle NERVu Česká republika schopna obstát v konkurenci jiných zemí. Máme sice vědecká pracoviště na velice dobré úrovni, ale využití jejich práce českými podniky je malé. Hlavní překážkou rozvoje masivního využití vyspělých technologií je stát a jeho byrokracie, uvedli také zástupci NERVu.
„Ve využití ICT ve veřejné správě zatím Česká republika nemá přehled o tom, kolik ji jednotlivé služby stojí, jaké jsou jejich náklady, případně výnosy. Tím pádem nějaké efektivní ekonomické řízení služeb zatím nepřipadá v úvahu," zmínil k tomu Jiří Voříšek.
Snižme administrativní náročnost pro občany
NERV doporučuje využívat počítačovou techniku efektivně a zvýšit kvalitu státní správy hlavně ke snižování administrativní náročnosti pro občany.
„Je důležité spustit investice jen v případě, že je doložena jejich efektivnost. Nemělo by se konat chaoticky. Je potřeba využít úředníků, kteří jednají intenzivně, ale nesprávným směrem," vysvětlil další člen NERVu Michal Mejstřík.
Státní správa se navíc potýká s využíváním počítačů, ale vyspělé technologie už jsou mnohem dál - u biotechnologií a nanotechnologií. Tady je podle NERVu důležité zaměřit správně investiční pobídky právě na tyto technologie a na služby s vysokou přidanou hodnotou. Pokud jde o to, dostat nové objevy k podnikům, taky si NERV představuje, že by roli zprostředkovatele a mostu měla hrát velice výrazně agentura CzechTrade.
Také by se zásadně měl změnit systém grantů. Nehodnotit pracoviště jen podle publikační činnosti, ale především podle toho, jak se výsledky jejich práce uchytí v komerční sféře, jak je využijí podniky.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb