Včera se zdravotničtí odboráři dohodli na tom, že chtějí donutit politiky, aby změnili návrhy důchodové, zdravotnické a sociální reformy. A trvají na odvolání vlády, poněvadž té současné, jež se zmítá v posledních dnech v krizi, nedůvěřují.
"Chceme vyčkat do 21. dubna, kdy se má sejít tripartita, tedy zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a vlády. Pokud se tam na úpravách nedohodnou, hrozí protesty," uvedla pro ParlamentníListy.cz předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. To, jakou formou chtějí případné protesty realizovat, neupřesnila. "Vyloučit se však nedá v tuto chvíli nic," uvedla.
Čtěte také:
Zvýšení DPH ohrozí zdravotnictví. Dopadem bude 15 miliard
Sestry čeká nárůst platů. Podepsaly s ministrem memorandum
Eventuálně tedy může v blízké budoucnosti Česko postihnout další krize zdravotnictví. V ní by však tentokrát ani tak nešlo o hrozbu exodem ze strany odborů, jako tomu bylo v případě protestu lékařů, ale o to, že by podle odborářů byly snižovány i personální kapacity v nemocnicích. "A tím by klesala úroveň zdravotní péče. To nechceme dopustit. Zdůrazňuji proto, že nejde o politický apel, ale apel celé řady odborníků, kteří situaci v českém zdravotnictví důvěrně znají a kteří připravované reformní kroky vlády kritizují již delší čas," vysvětlila důvody možných protestů ParlamentnímListům.cz Žitníková.
Čtěte také:
Heger podepíše dohodu s kraji a pojišťovnami o rušení lůžek
Engel: Šmucler a Chrenek chtěli ovládnout zdravotnictví. A nevyšlo to

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová