Výzvy k neposlušnosti na vládě nebo k zanesení zloby do lidí nebere politoložka Vladimíra Dvořáková nijak dramaticky. „Já si myslím, že tohle je poměrně dosti běžný slovník používaný na odborářských demonstracích a nepřipadá mi, když to srovnám se světem, nijak radikální," míní Dvořáková.
Drsné projevy odborářů jsou normální
Podle ní se však ukazuje, že společnost se ve své podstatě opravdu radikalizuje. „Naštvání prostě je. A ve své podstatě tam zazněly důležitější věci, které byly mnohem podstatnější nežli ten hněv lidu. Tam bylo třeba řečeno, že toto vládnutí, neschopnost vůbec něco dělat s korupcí, tady ohrožuje vůbec existenci demokracie a právního státu," konstatovala politoložka.
Více zde: Peklo Nečasovy vlády: 40 tisíc odborářů a jejich řečníci
Nutné prý je vnímat dva aspekty. „Jak ten radikalizační rozměr, tak i to, že na té demonstraci nebyli jen vysloveně odboráři. Ale byla tam i celá řada jiných sociálních skupin, které tam nešly s tím, že by jim šlo vysloveně o protest proti reformám. Ale šly tam s tím, že se jim nelíbí, že stát má problémy s neschopností řešit otázky korupční a není schopen došetřit jakékoliv jakékoliv korupční kauzy," konstatovala Dvořáková.
Čtěte také:
Profesorka Dvořáková má strach: Lidé vyjdou do ulic. A bude to zlé
Poslance ODS znepokojila demonstrace: Nesmí vládnout ulice
Demonstrace? Přetlakový ventil
Radikální projevy na sobotní demonstraci je podle Dvořákové nutno vnímat také jako upuštění přetlaku. ventil. „V momentě, kdy by to nezaznělo na demonstraci, tak by to dříve nebo později zaznělo jinde a jinak. Čili je také nutné dívat se na to jako na jistý ventil. Ale rozhodně jde o velmi výrazný signál směrem k vládě," doplnila politoložka.
"Je nutné si uvědomit, že lidé tam do Prahy nepřišli utratit stravenky a koupit si banány. Oni tam přišli, protože je fakt něco dožralo. A v momentě, kdyby jim tam nějaký odborář začal říkat, tak víte co, teď pošleme dopis: Vážený a milý pane pane předsedo vlády, my víme, že to umíte dobře ale přece jen...., nebo něco takového, tak takového odboráře prostě vypískají," vysvětlila Dvořáková náladu na demonstracích.
Profesor Keller k demonstraci: Ať vláda řekne, že tam nikdo nebyl
Konečně se musí začít něco dělat
„Základní a obrovský problém je, že spousta lidí očekávala, že tahle vláda konečně začne něco dělat už proto, že má jasnou většinu. Namísto toho přišly hádky a nevyřešilo se nic. A to je obrovská frustrace. A já se obávám, že si to vláda neuvědomuje. A když tohle jednou bouchne, tak pak už se to dá jen těžko ukočírovat," myslí si Dvořáková.
Současně ale dodává, že nejde jen o problém ve vládě nebo ODS. "To nevyřeší ani předčasné volby a nová vláda. Důležité je to, aby se začalo něco dělat, něco řešit. Ale na to zřejmě není vnitřní síla ani uvnitř ODS ani uvnitř sociální demokracie," uzavřela politoložka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk