Bárta skončí v rukách policie. Jsem nevinen, říká a děkuje za podporu

24.06.2011 14:33 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Protikorupční policie už dnes doručila podle státního zastupitelství do sněmovny žádost o vydání poslance Věcí veřejných Víta Bárty, kterého podezírá z uplácení. Policie ale žádá i o vydání poslance Jaroslava Škárky a to zřejmě v souvislosti s tím, že si úplatek od Bárty nechal.

Bárta skončí v rukách policie. Jsem nevinen, říká a děkuje za podporu

Protože o Bártovi budou rozhodovat poslanci při veřejném hlasování, exministru dopravy hrozí, že k vydání opravdu dojde. Poslanecký klub TOP 09 bude pro jeho vydání hlasovat určitě a opozice se ho s největší pravděpodobností nezastane.

„Poslanecký klub bude hlasovat pro jeho vydání. Musí mít jako kdokoli jiný nárok na demokratický proces. Kdyby ho sněmovna nevydala, už by se v budoucnu nikdy nemohl z tohoto podezření očistit," řekl pro ParlamentníListy.cz předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Protikorupční policie se Bártu rozhodla stíhat proto, že některým poslancům své strany předával obálky s penězi, a tím se podle kriminalistů dopustil korupce.

Policie je přesvědčena, že nešlo o žádné půjčky, jak Bárta tvrdil, ale o úplatky za loajalitu. Zda Bártu stíhat, rozhodovali detektivové a žalobci na včerejší společné schůzce. Trvala několik hodin. Výsledek byl však jednoznačný. „Obsah spisu je příliš vážný na to, abychom s žádostí čekali," řekl pro iDNES.cz vysoce postavený policejní zdroj.

Sám Bárta se vydání nebojí. "Jsem nevinen a jsem přesvědčen, že k tomuto výsledku povede i vyšetřování celé kauzy. Doposud mám veškeré informace pouze z médií, a dokud se neseznámím s podstatou obvinění, jen těžko se k tomu mohu jakkoli vyjadřovat. Děkuji za případnou podporu," uvedl v prohlášení pro ParlamentníListy.cz.

SLEDUJEME téma peníze za mlčení ve VV

Vydán i Škárka?

Policie bude žádat i vydání Jaroslava Škárky, kterého měl Bárta ještě jako člena VV uplácet.

,Dozvěděl jsem se o tom až od novinářů. Musím se s tím nejprve seznámit," sdělil redakci Škárka. Poslanec uložil obnos do úschovy hned druhý den po obdržení a odjel do zahraničí. ,,Uložil jsem to do bankovního trezoru, nicméně notářské ověření nemám. Vše se dá však dohledat podle vstupů a výstupů," hájí se Škárka.

Poslankyně Kristýna Kočí, která měla být Bártou rovněž uplácena, prokazatelně uložila předané peníze do notářské úschovy. Proto zřejmě narozdíl o Škárky není žádáno její vydání.

Čtěte také:

Šéf poslanců TOP 09 Gazdík si nedovede představit, že by zástupci Věcí veřejných přišli na jednání koaličních špiček s požadavkem, aby Bárta nebyl vydán. „Určitě neuděláme to, že bychom něco za něco vyměnili. Navíc od Věcí veřejných jsme v minulosti často slýchali, jak usilují o omezení poslanecké imunity," připomněl Gazdík pro náš web časté výroky představitelů VV. Předseda poslaneckého klubu přiznal, že stejná pravidla jako pro Bártu platí i pro Škárku. ,,Nemám s tím žádný problém," uzavřel Gazdík.

Vydání Bárty: VV rozhodnou na klubu

„Se žádostí se nejprve musí seznámit členové mandátového a imunitního výboru Jana Drastichová a Karolína Peake a jejich zprávou se pak budeme zabývat na poslaneckém klubu Věcí veřejných," reaguje pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová. „Až kolegyně seznámí klub s informacemi ze spisu, tak k tomu teprve můžeme zaujmout stanovisko," uvedla pro ParlamentníListy.cz k Bártově vydání místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová.

Mandátový a imunitní výbor po seznámení se žádostí o vydání dává obvykle sněmovně své vyjádření. Ale například při poslední žádosti o vydání Stanislava Humla nepřijal žádný návrh a zasedání skončilo v této věci bez usnesení. Sněmovna pak nevyslyšela Humlovo přání a nevydala ho, když v tomto případě nehrála při hlasování stranická příslušnost takřka žádnou roli.

K věci:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

19:10 V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

Vánoční svátky jsou pro energetiky pracovními dny, elektřina a teplo totiž musí proudit neustále. Tý…