Starobní penze je tvořena součtem základní a procentní výměry důchodu. Zatímco ta první je pro všechny stejná a pro rok 2011 byla stanovena na částku 2230 Kč, ta druhá je závislá na tom, jak se během svého ekonomicky aktivního života člověk činil. Zjednodušeně si lze výši své procentní výměry důchodu představit jako násobek průměrného měsíčního příjmu (výpočtového základu), počtu roků účasti na důchodovém pojištění a koeficientu 0,015 (Pro názornost 10 000 Kč x 35 let x 0,015 = 5250 Kč).
SLEDUJEME téma: Důchodová reforma
Právě na změnu výpočtového základu se museli zákonodárci zaměřit poté, co Ústavní soud vyhověl stížnosti invalidního důchodce, který nepovažoval přiznaný důchod za přiměřené hmotné zabezpečení. Během rozhodných let 1986 až 2005 vydělával žalobce průměrně 68 635 Kč měsíčně. Přiznaný invalidní důchod činil 13 346 Kč (základní výměra 1470 a procentní 11 876), což je 19 procent jeho příjmu. ÚS proto uznal, že systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a zrušil s platností od 30. září 2011 výpočet důchodů, který je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy.
Psali jsme:
Vysoké romské důchody zvedly ze židle Škromacha. Už podruhé
Na příjem nad čtyřnásobek průměru se hledět nebude
Pomiňme poměrně krkolomný způsob výpočtu osobního vyměřovacího základu, který je závislý především na tom, kolik jsme si vydělali, ale i v jakém roce (ke srovnání se používají koeficienty přepočtu). Osobní vyměřovací základ je brán jako průměrný přepočtený měsíční výdělek za celou dobu pojištění a od něj už je jen krůček k výpočtovému základu, na jehož mechanismus se zákonodárci museli po rozhodnutí Ústavního soudu zaměřit. A ten je také klíčem ke zvýšení důchodu těm nejbohatším.
Až dosud se lidem pro výpočet důchodu přiznávaly měsíční příjmy do 11 tisíc plně, od 11 000 do 28 200 třiceti procenty a vše nad tuto hranici deseti procenty. V období po roce 2014 (do té doby dojde k pozvolným změnám v rámci překlenovacího období) se stoprocentně budou přiznávat příjmy do 44 procent průměrné mzdy (aktuálně 10 886 Kč), do čtyřnásobku průměrné mzdy (aktuálně 98 963 Kč) se bude započítávat 26 procent a k příjmu nad tuto hranici už se přihlížet nebude. „Lidem s nejnižšími příjmy se výpočet důchodu nezmění, v řádu desetikorun, maximálně stokorun klesne středněpříjmové skupině a ve smyslu nálezu ÚS si polepší ti s nejvyššími příjmy," řekla pro ParlamentníListy.cz Viktorie Plívová, mluvčí MPSV.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník