Podle dřívějšího vyjádření Pospíšila si nový zákon klade za cíl mimo jiné sjednotit současnou roztříštěnou právní úpravu do jedné normy. Úřad podle něj při jeho přípravě úzce spolupracoval s neziskovými organizacemi, které se zabývají ochranou lidských práv. Například s Bílým kruhem bezpečí. Tyto organizace budou moci poskytovat psychologickou pomoc.
Zřídí se také institut důvěrníka, kterým může být příbuzný nebo blízký člověk oběti. Návrh prý lépe definuje právo obětí na informace a na individuální přístup. Nově se také upravuje právo na bezplatnou pomoc. Návrh ministerstva spravedlnosti prý inspirovalo Německo a Švýcarsko.
Pro zlepšení postavení obětí ministerstvo před nedávnem připravilo také novelu trestního řádu, kterou na konci června podepsal prezident Václav Klaus. Na jejím základě budou moci poškození žádat náhradu morální a nemajetkové újmy již v trestním řízení. Doposud se musejí oběti obracet na civilní soudy se žalobou na ochranu osobnosti. Této možnosti však nevyužívají příliš často.
„Během léta proběhne připomínkové řízení a poté zákon odešlu do vlády. Rád bych, aby byl projednán ve sněmovně tak, aby mohl platit od 1. ledna 2013," dodal k zákonu Pospíšil.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb