Výhodnější období pro mediální pozornost svému výroku si nemohl prezidentův vicekancléř Petr Hájek ani vybrat. Začátkem srpna, kdy jsou sdělovací prostředky vděčné za každou alespoň trochu zajímavou zprávu z oblasti politiky, odpálil bombu drsnou kritikou na adresu pražského primátora Bohuslava Svobody za jeho záštitu nad akcí Prague Pride.
Primátorovi vyčetl, že festival homosexuálů je nátlakovou akcí a demonstrací ideového vidění světa, v němž klasická rodina již nehraje žádnou roli a v němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu. „Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný Pokrok," odstartoval Hájek celou kauzu Svobodovou kritikou pro ParlamentníListy.cz a dokonce primátora vyzval, aby kvůli svým postojům vystoupil z ODS.
Místo tolerance ostrá slova a urážky
Zatímco v ODS se dostalo Hájkovi částečného pochopení, ČSSD i Věci veřejné vyzvaly prezidenta Václava Klause, aby se od vyjádření svého vicekancléře distancoval. „Rezolutně odmítám požadavky, abych se distancoval od výroků Petra Hájka, které učinil v souvislosti se záštitou primátora Svobody nad akcí Prague Pride, jakkoli to nebyly výroky moje a já bych asi volil některá slova jinak. Ani já však nad touto akcí žádnou ´hrdost´ necítím," vzkázal Klaus kritikům.
Tím ještě eskaloval už tak se rozbíhající vášnivou diskusi, v níž létala z obou stran ostrá slova a dokonce i urážky. O toleranci, ke které festival Prague Pride vyzýval, už nemohla být ani řeč. Atmosféru ještě umocnili velvyslanci 13 zemí, kteří akci homosexuálů podpořili. Debata se rozšířila takřka do všech sfér společnosti, vyjadřovali se v ní politici, komentátoři, politologové, umělci a další.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník