Za nadstandard se platí už dnes obálkami s penězi

19.09.2011 12:03 | Zprávy

Do nadstandardní péče bude patřit například lepší oční čočka, kloub odlehčená sádra nebo robotická operace. V případě zájmu si na ně pacient bude muset připlatit. Zbytek nadstandardů se lékařským odborným společnostem nepodařilo připravit. Rozdělení lékařských výkonů na standard a nadstandard se tedy odsouvá na rok 2013. Píše to v komentáři pro MF Dnes Martina Riebauerová.

Za nadstandard se platí už dnes obálkami s penězi

Možná se tak stihne dvacetileté výročí startu zdravotnické reformy. V roce 1993 totiž bylo poprvé slyšet o takzvaném vícezdrojovém financování, které by do nemocnic a ordinací mělo přinést peníze z několika zdrojů. Například ze státu, radnic, zdravotních pojišťoven a od soukromě platících pacientů.

Nadstandard už existuje, ale platí se za něj penězi v obálkách

Nadstandardní péče tady přitom dávno existuje, ale neoficiálně. Platí se za lepší péči, za to, aby se člověk dostal do specializované nemocnice i za lepší kloub.

Péče se dělí na tu pro známé a pro neznámé. Známí platí lékařům protislužbou nebo obálkou s penězi. „Obálka je hnusná a ponižující, protože nikdy není jasné, kolik v ní má být vlastně předáno, a v případě nekvalitní péče není, jak si ji nechat vrátit. Její jedinou „výhodou" je, že není vidět," píše Riebauerová.

Peníze z tajného nadstandardu ujdou do privátních kapes, místo aby zůstávaly v nemocnicích. Stala se z toho šedá ekonomika.

Pokud se rozdělí péče, půjde standard na odbyt. Bude to v zájmu pojišťoven

Mnoho lidí se placení za nadstandard bojí. Standardní péče se prý bude neustále krátit a pacienti se pak nedoplatí. Podle Riebauerové se toho ovšem obávat nemusíme. Jako příklad uvádí doplácení za léky. Farmaceutické firmy pokaždé lobovaly za to, aby pacienti připláceli co nejméně a stal se z toho standard, co půjde na odbyt.

Podobně se tlačilo i na plné hrazení očkování mladých dívek proti rakovině děložního čípku. O nadstandardní očkování, za které by si lidé připláceli, totiž nebyl zájem.

Nejspíš i proto se stanovení nadstandardů a dokončení zdravotnické reformy odkládá. Šedá ekonomika v nemocnicích někomu může vyhovovat. „Není nad švédský stůl, z něhož každý zdarma bere, a co urve, to urve," uzavírá Riebauerová.

Související:
Reformní zákony stav zdravotnictví nezlepší, myslí si odbory
Do nadstandardu toho moc patřit nebude, říká Heger 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vánoční Miloš Zeman: Hrozí nám cenzura a vládnou amatéři

16:09 Vánoční Miloš Zeman: Hrozí nám cenzura a vládnou amatéři

Prezident České republiky (2013-2023) Miloš Zeman navázal na svou tradici vánočních poselství. Zhodn…