Deset let stačilo podle Českého statistického úřadu k tomu, aby průměrná hrubá mzda zaměstnanců v České republice vyskočila z 13 219 korun v roce 2000 na 23 797 korun, tedy o osmdesát procent. Za toto období byly hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře vždy mírně vyšší než ve sféře podnikatelské, v posledních letech se však tento rozdíl snižuje.
Pro zjištění, zda se zaměstnanci mají lépe, nebo ne, je ale třeba vzít v úvahu vedle vývoje růstu mezd i vývoj růstu spotřebitelských cen, k čemuž lze jako ukazatel využít reálnou mzdu. Ta mezi roky 2000 a 2010 vzrostla o 40 procent. Českomoravská konfederace odborových svazů však upozorňuje na pololetní údaje o vývoji platů, podle nichž dochází v letošním roce u většiny zaměstnanců k razantnímu snižování platů.
Na průměrnou mzdu dělají dopraváci měsíc a půl
Na zavádějící výklad statistických údajů však poukazuje předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. „V odvětví dopravy je průměrná mzda, které většina zaměstnanců dosáhne tak za měsíc a půl," poukazuje pro ParlamentníListy.cz Pomajbík na skutečnost, že průměrný plat je obvykle výrazně vychýlen k vyšším částkám několika jedinci, kteří pobírají vysoké platy.
„Nedávno se objevila informace, že se na ministerstvech vyplatilo na pololetních odměnách přes sto milionů korun. To ale neznamená, že se ty peníze dostaly mezi desetitisíce zaměstnanců. Stačí si vzpomenout, jaké odměny pobíral náměstek bývalé ministryně Kovářové," připomíná předseda OS dopravy, jak nevypovídající je proto průměrný plat, když si vysoce postavený úředník pomohl za sedm měsíců na odměnách k částce přesahující jeden milion korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník