Odborářka: Vládní reformy přinesou lidem obrovské finanční problémy

28.10.2011 16:30 | Zprávy

ROZHOVOR Radka Sokolová je místopředsedkyní české odborové centrály České a moravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Jak vidí dnešní postavení odborů a vývoj v naší zemi a jaké to je pro ženu stát v čele takové organizace?

Odborářka: Vládní reformy přinesou lidem obrovské finanční problémy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Jak vnímáte současnou situaci v zemi - z pohledu odborů. Mají ještě šanci něco změnit?

Současná situace není vůbec růžová. Sametová revoluce byla pro většinu národa obrovskou nadějí lepší budoucnosti. Nyní, po více než 20 letech, je mnoho lidí zklamáno, svobodu a demokracii si představovali jinak. Rozhodně ne tak, že v této zemi budou rozhodovat především finanční magnáti a že díky předchozím nesprávným rozhodováním vlád budou tolik oslabené příjmy státního rozpočtu, že v Česku vzroste korupce. Připravované vládní reformy, které mají tuto situaci napravit, přinesou lidem obrovské finanční problémy. Kdybychom si ale mysleli, že jsme bezmocní, že není šance nic ovlivnit, určitě bychom nepřipravovali řadu analýz, nepřicházeli s vlastními návrhy na tripartitní jednání.

Odborům se snižuje členská základna, máte nějaký recept, jak to změnit?

Zde je nezbytné podívat se především na příčiny, kterých není zrovna málo. Patří mezi ně rušení pracovních míst, případně celých podniků, vyšší míra využívání prekérních forem zaměstnání. U řady zaměstnavatelů jsme se setkali s vyhrožováním zaměstnancům, že budou-li v odborech, přijdou o práci (i když ne všichni zaměstnavatelé jsou samozřejmě takoví). Mediální obraz odborů je také velmi účelově zkreslován. Čas od času se potkám se studenty, kteří si ze školy odnášejí informace o škodlivosti odborů. V neposlední řadě i po 20 letech je řada lidí přesvědčena, že odbory jsou ROH. Na cestě ke členství v odborech tedy leží celá řada bariér, které lze překonat zejména komunikací.

Mají podle vás mladí lidé dnes ponětí o skutečné roli odborů a o důvodu, proč by tam měli vstoupit?

Mladí lidé jsou vedeni především k tomu, že každý se má postarat sám o sebe. Odborů se začínají dovolávat, až když se v zaměstnání dostávají do vážných problémů.

Jaké to je být jako žena tzv. oborovou předačkou?

Určitě to není pozice jednoduchá. Ale jsem přesvědčena, že odbory mají v demokratické společnosti své nezastupitelné místo a odborové práci se věnuji řadu let.

Co je ve vaší práci pro Vás nejdůležitější?

Určitě jsou to lidé. Jak tým na ČMKOS, tak naši členové.

Předseda odborářů Svazu služeb a dopravy Jaromír Dušek řekl, že někteří předáci jsou staří, líní a pohodlní. Jak to vnímáte Vy jako mladá žena, příjemného zevnějšku a navíc ve vrcholovém orgánu odborové centrály?

Jaromír Dušek vždy patřil a patří mezi typy odborových předáků, kteří preferují radikální řešení. Je velmi přímočarý a když pro svůj návrh nezíská hned ostatní, vyjadřuje se trochu nevybíravě. Já s tím nesouhlasím, v tak důležité době je třeba odborovou solidaritu prohlubovat, ne ji rozbíjet. Navíc odboroví předáci nejsou zastoupeni ve vrcholném orgánu sami za sebe, ale zastupují především své členy.

Co myslíte, máte příznivější podmínky pro vyjednávání jako žena nebo naopak?

Myslíte, jestli při vyjednávání fungují tzv. ženské zbraně - krátká sukně, vysoké podpatky, hluboký výstřih? Já jsem přesvědčená že to, zda je člověk muž či žena, nehraje žádnou zásadní roli. Vyjednávací pozice záleží na zcela jiných předpokladech. Bez ohledu na věk a pohlaví se člověk musí prosazovat znalostmi, trpělivostí a vytrvalostí.

Tipnete si, zda Nečasova vláda vydrží až do konce volebního období?

Jedině pokud to její vládnutí vydrží i lidé.



Čtěte také:

  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru 
ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

22:31 Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

Koncem minulého týdne si příslušníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj vytipovali ke kontrole dodávko…