Kalouskův plán: Kdo bydlí na lepším místě, zaplatí víc

03.10.2011 7:44 | Zprávy

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce od roku 2014 zvýšit daň z nemovitosti podle ceny pozemku. Ceny v jednotlivých lokalitách by se určovaly podle cenových map, odvozených od obvyklých cen v daném místě. Ministr chce záměr nového systému výpočtu daně, který by měl platit od roku 2014, projednávat spolu novelou zákona o rozpočtovém určení daní. Řekl to pondělním Lidovým novinám (LN).

Kalouskův plán: Kdo bydlí na lepším místě, zaplatí víc

"Záměr, který chci do konce roku předložit k diskusi, vychází z předpokladu, že by města byla rozdělena do několika zón, kterým by jednotlivá obecní zastupitelstva mohla přiřazovat různé koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti," řekl Kalousek LN. "O konkrétní podobě cenových map pozemků se ještě bude diskutovat," dodal.

Lidé se o nemovitost starají sami. Proč jim zvyšovat daň?

Mnoho starostů a zastupitelů ale přistupuje ke zvyšování daně obezřetně. Zdůrazňují, že na celkových daňových příjmech se podílí jen malou částí, avšak její navyšování negativně ovlivní obyvatele. "Lidé se o vlastní nemovitosti starají sami, a snižují tak náklady města na bytový fond. Proč bychom jim ještě měli zvyšovat daň?," diví se starosta Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera.

Podle něj by bylo spravedlivější odvozovat daň z nemovitosti od rozlohy pozemku. "Když má někdo velký pozemek, je pro obec náročnější zajistit například veřejné osvětlení kolem takového pozemku," dodal Kubera.

Některé lokality se stávají atraktivní díky veřejným investicím

Navýšení daně podle ceny pozemku je podle Kalouska namístě. "Dříve neatraktivní lokalita se může stát atraktivní díky veřejným investicím. Tím dochází ke zhodnocení majetku bez vlastního přičinění. Není vůbec žádný důvod, proč ty se na tom vlastník nemovitosti neměl podílet," vysvětlil deníku Kalousek.

Vyšší daně z nemovitostí mohou obce ovlivňovat už dnes. Sazba daně je ale jednotná pro celou obec. Základní sazby daně jsou stanoveny ministerstvem financí a závisí například na účelu využití stavby, na počtu nadzemních podlaží a také na velikosti obce. Samosprávy mohou od roku 2009 tyto sazby navyšovat prostřednictvím místního koeficientu, díky kterému mohou navýšit základní sazbu daně až pětinásobně.

Daň z nemovitostí upravují obce už dnes

V loňském roce měly podle schváleného státního rozpočtu získat města a obce z daňových příjmů 558,6 miliardy korun, avšak kvůli hospodářskému poklesu a nižšímu výběru daní získaly jen 532,17 miliardy. Podle LN inkasovaly na dani z nemovitostí místo předpokládaných 9,6 miliardy pouze 8,75 miliardy Kč.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …