Odchod Jiřího Paroubka ze strany, kterou po kritickém roce 2005 pozvednul na nejsilnější politický subjekt v zemi, je právem považován za přestup roku. Zatímco někteří členové ČSSD jeho změnu stranických barev vítají takřka s nadšením, jiní poukazují na fakt, že svou bývalou partaj dokáže v budoucnu slušně potrápit. Podle čtveřice oslovených politologů mají pravdu ti druzí. Ač podle nich může Paroubek na post premiéra, ale i poslance v barvách národních socialistů spíše zapomenout, ČSSD některé hlasy odebere. Nejoptimističtější ve smyslu vstupu národních socialistů do sněmovny je Josef Mlejnek.
SLEDUJEME téma: Paroubkova nová strana
Mlejnek: Do sněmovny projde, silný ale nebude
"Má šanci překonat pětiprocentní klauzuli, ale zároveň bude zastropován nějakými deseti procenty," odhaduje Paroubkovy šance pro ParlamentníListy.cz Mlejnek. Na pozici hegemona v levé části politického spektra, odkud by vystrnadil ČSSD, ale prý bývalý premiér a lídr socdem pomýšlet nemůže. "S pěti až sedmi procenty ale dokáže vstoupit do povolebních jednání s ČSSD. "S tímto relativně slabým výsledkem může svou pomoc podmínit ziskem ministerského křesla, na které by vzhledem ke své současné pozici v ČSSD pomýšlet nemohl. Tak bych chápal jeho přestup," uvedl dále Mlejnek.
V souvislosti s novými Paroubkovými národními socialisty se hojně spekuluje o tom, že JP chce namísto celostátní politiky atakovat spíše krajskou vládu ČSSD a ODS v Ústeckém kraji, jeho tradičním volebním regionu. To je ale podle Mlejnka pouze přestupní stanice. "Na celostát samozřejmě pomýšlí, o tom není pochyb, na Ústecku bude kalibrovat svou sílu," soudí politolog a dodává, že v souvislosti s Paroubkem jej nejvíce zaujaly sympatie vyjádřené směrem ke svému dávnému předchůdci v čele ČSSD Miloši Zemanovi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek