Zdá se, že na západ od našich hranic bývá spíše tradiční, že mladí preferují levicové názory, které opouštějí teprve s přibývajícím věkem. Ve volbách v roce 2010 přitom u nás právě levicové strany citelně ztratily přízeň mladých voličů.
„Odpověď na tuhle otázku by musela být komplexnější, ale jedním z faktorů, proč naši mladí jsou spíše konzervativně prorežimní, zatímco mladí na západ od nás jsou radikálně protirežimní, spočívá v tom, že naši mladí mají obrovskou výhodu z toho, jaká byla školská politika před rokem 1989," reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Keller.
„Před listopadem 89 tady té takzvané pracující inteligence příliš nebylo, ona byla až třetí oblíbená po dělnících a rolnících," vysvětluje sociolog s tím, že minulý předlistopadový systém držel počty vysokoškoláků na sedmi osmi procentech populace. „A teď najednou ti, kteří byli mladí v devadesátých letech, a to platí i u let 2000 až 2010, mají mnohem více šancí, než mají jejich vrstevníci na západě," dodal.
Profesor Keller na ParlamentníchListech.cz:
- Profesor Keller: Pro Francouze je Čech jako Rom. Mají nás za zloděje
- Profesor Keller v úspěch partaje Romů nevěří. Rozhádají se
- Keller opět na straně Romů: Nečas je chce zaparkovat na střední
Ještě chvíli budou mít šance

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk