Okolnosti povolení internetových sázek na konci roku 2008 prověřuje nyní protikorupční policie. Ta se zabývá vazbami mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem a šéfem investiční skupiny Penta Markem Dospivou. Podle deníku Právo má jít o podezření, že za zmíněné povolení vysázela Penta, které patří i sázková společnost Fortuna, několik milionů korun.
Ministr Kalousek to považuje za absurdní konstrukci, která má za účel ho mediálně pošpinit, a to pokud možno ještě před sněmem TOP 09. Rovněž Dospiva pro deník Právo jakoukoli korupci v této věci odmítl s tím, že jde o umělou konstrukci, kterou šíří bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Ten na jaře veřejně promluvil o tom, že Penta lidovcům, jejichž byl předsedou, v roce 2008 za povolení internetových sázek miliony nabízela.
Více k věci ZDE
Čunka hned tak něco nezastraší
„Žádné vymyšlené konstrukce nešířím," ohradil se pro ParlamentníListy.cz senátor Jiří Čunek, jehož KDU-ČSL povolení dlouho blokovala a zlomit ji měl štědrý sponzorský dar do stranické kasy. Obavy z toho, že je považován za iniciátora šetření protikorupční policie v této kauze mocných, nepociťuje. „Myslím, že jsem snad už prokázal, že mě hned tak něco nezastraší," dodává Čunek.
Vše k M. Kalouskovi ZDE
Pro strach má uděláno i místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím. „Považuji to za ukázku dobré práce jak redaktorů Práva, tak policie. Předpokládám, že to je důsledek mého trestního oznámení ze dne 12. dubna a dále mnou doplněných informací," pochvaluje si pro ParlamentníListy.cz Jarolím, který se v občanské iniciativě Liga odhodlaných věnuje podezřelým kauzám.
Trestní oznámení, které Jarolím podal, se týkalo právě povolení internetového sázení z roku 2008. Zda právě ono vedlo k zahájení trestního řízení, nechtěla přiznat mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. „Potvrzuji, že byly zahájeny úkony trestního řízení. Další okolnosti však v této fázi sdělovat nemůžeme," říká pro ParlamentníListy.cz Zenklová.
Spolupracující strany si mohly přijít až na deset milonů
Vše ale navědčuje tomu, že tuto kauzu odstartovalo právě Jarolímovo trestní oznámení, které podával na neznámého pachatele, ale státní zastupitelství ho překlasifikovalo na ministra Kalouska. „Já byl v celé věci požádán o vysvětlení jako svědek," popisuje svou roli v případu bývalý šéf lidovců Čunek, jehož v polovině roku 2008 šéf Penty Dospiva kontaktoval.
„Sešli jsme se a pan Dospiva hovořil o tom, že je potřeba odstranit nesoulad v zákonech, který znevýhodňuje tuzemské loterijní společnosti. Ty parlamentní strany, které s nimi na tom budou spolupracovat, jsou schopni podpořit až do výše deseti milionů," vybavuje si senátor, který se poté obrátil s dotazem na stranického kolegu a ministra financí Kalouska, zda rozpor v zákonech skutečně existuje.
Kalousek povolení podepsal z čisté lásky k hazardu
Dozvěděl se, že harmonizace s evropským právem v této oblasti neprobíhá a ani probíhat nebude, takže se každý stát může chovat, jak chce. „Tak jsem zavolal panu Dospivovi, jak se věci mají, a že nám jako straně bojující proti hazardu vyhovuje, jak to je. Načež za půl roku přišel pan Kalousek s tím, že se internetové sázení povolí," připomíná Čunek pro ParlamentníListy.cz ministrův názorový veletoč.
„Můžu se jen domnívat, že pan Kalousek to povolení podepsal z čisté lásky k hazardním hrám," ironicky vysvětluje senátor jednu z možných motivací ministra financí. Ten brzy poté opustil svou domovskou KDU-ČSL a s plnou vehemencí se vrhnul do připrav projektu TOP 09, s nímž tolik uspěl v loňských parlamentních volbách.
Do konce týdne se objeví další kauzy
„Budu se zájmem sledovat tuto kauzu dotýkající se pana Kalouska. I ty nové, které budou médiím k dispozici koncem tohoto týdne a jsou neméně zajímavé," tvrdí místopředseda VV Jarolím, jenž považuje obranu práv obyčejných lidí proti zvůli orgánů a politiků za stejně důležitou jako třeba projekty pro dětské domovy. „Jen nepříjemnější a spojené s větším odhodláním a odvahou. Nemyslím mou, ale lidí okolo," dodává Jarolím.
„To je samozřejmě velmi závažné podezření, které by ale zároveň vysvětlovalo odpor některých politiků včetně ministra financí vůči zdanění hazardu," reaguje pro ParlamentníListy.cz na šetření protikorupční policie místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová.
Spekuluje se o podpoře stran z výnosu z hazardu
„V kuloárech se hovoří o tom, že některé politické strany jsou sponzorovány právě z výnosu z hazardu. Je to ovšem v rovině spekulací, takže je na policii, aby celou věc vyšetřila. Pan Dospiva je nepochybně mocný hráč, nakonec zajímavé je sledovat jeho prosazování zájmu v případě výstavby mezinárodního letiště Vodochody," upozorňuje místopředsedkyně Věcí veřejných.
K věci:
Kalouska vyšetřuje policie. Kvůli korupci
Čistý Kalousek má problém. Véčkař tvrdí, že bral peníze od loterií
Miliony na účtu lidovců nepřistály. Kalousek nemůže za Čunkovy bláboly
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník