Česká policie čeká od Švýcarů pomoc v kauze MUS

24.10.2011 16:46 | Zprávy

Česká policie, která od ledna prověřuje možnou korupci v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), v současnosti čeká na další právní pomoc ze Švýcarska. Na základě informací z předchozí právní pomoci bylo v lednu v Česku zahájeno trestní řízení. Právě švýcarská prokuratura v pondělí informovala o tom, že podala obžalobu na sedm lidí, viní je z praní špinavých peněz a dalších machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Většinu obžalovaných tvoří Češi. Podle informací ČTK případ souvisí s privatizací MUS.

Česká policie čeká od Švýcarů pomoc v kauze MUS

"Na základě informací získaných právní pomocí ze Švýcarska, byly dne 25. ledna 2011 na pokyn vrchního státního zástupce v Praze zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu přijímání úplatku a trestného činu úplatkářství, a to v souvislosti s prodejem státního podílu v MUS," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Následně podle ní "vyvstala nutnost" opět požádat švýcarskou justici o právní pomoc. "Žádost byla dne 15. července 2011 odeslána," sdělila v pondělí ČTK Válová s tím, že informace od Švýcarů dosud nedorazily.

Švýcaři vyšetřují podezřelé bývalé manažery MUS od roku 2008

Již dříve uvedla, že protikorupční policie také z ministerstev a dalších úřadů průběžně obstarává materiály z doby, kdy stát ztrácel majoritní podíl v MUS a kdy se rozhodovalo o prodeji zbytkového podílu, který držel Fond národního majetku, společnosti Investenergy. Firma, která v Česku zastupovala skupinu Appian Group, skupovala akcie MUS v letech 1997 a 1998, v květnu 1999 získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července téhož roku jí vláda Miloše Zemana prodala i zbylý podíl - 46,29 procenta za 650 milionů korun. Jako nový vlastník se deklaroval Appian Group Inc.

Švýcarská justice se o privatizaci MUS zajímá delší dobu. Server Euro online v roce 2008 informoval o tom, že švýcarská prokuratura začala vyšetřovat bývalé manažery Mostecké uhelné a Appian Group pro podezření ze spáchání několika trestných činů s tím, že jde o Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Jiřího Diviše a Jacquesa de Groota, později se v médiích objevilo i jméno Petra Krause.

Majetek firmy byl převeden do Švýcarska a vyprán. Jedná se v přepočtu o 12,2 miliardy korun

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeští elfové. Co jsou zač a kdo je platí? Analytik se podíval blíže

9:51 Čeští elfové. Co jsou zač a kdo je platí? Analytik se podíval blíže

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezodpovězená otázka, kdo platí České elfy a jejich boj s takzvanými dezinformacemi.…