SLEDUJEME téma: Romové
„Šluknovsko je jednou z velmi úspěšných lokalit z těch, kde agentura působí. V tuto chvíli je zde rozpracovaná řada rozsáhlých projektů do evropských fondů, které by jednotlivé obce bez podpory agentury nedokázaly dokončit. To byl jeden z hlavních důvodů pro setrvání agentury v této lokalitě," vysvětlil v únoru ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček, proč bude agentura pokračovat ve svém působení v regionu Šluknovsko až do konce roku 2012.
Psali jsme:
Čunek: Havlovi a knížeti se to radí. S Cigány nikdy nebydleli a v noci se vyspí
Rumburk a Varnsdorf
Sdružení Cedr podle tiskové zprávy díky projektu za 10 milionů korun mohlo zakoupit objekt pro azylový dům v Rumburku a brzy začne s jeho opravou. Dům po dokončení nabídne nouzové ubytování pro 22 osob a zázemí pro terénního sociálního pracovníka.
V Rumburku v srpnu přepadla dvacítka místních Romů přepadla šest mladíků z většinové společnosti. V Novém Boru nedaleko od Šluknovska zase došlo k mačetovému útoku v místním baru.
Čtěte také: Šéf mostecké policie: Z deseti Cikánů je devět šmejdů
Jako příklad úspěšného působení agentury je uváděn i Varnsdorf. „´Díky prostředkům z Úřadu vlády mohlo měst Varnsdorf rozšířit terénní práci i do tří okolních obcí, které by samostatně tuto službu nezajišťovaly,´popisuje jedno z úspěšných opatření lokální konzultantka Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Hana Volfová," píše se též v tiskové zprávě.
Vyhozené peníze
„Jestliže tady máme Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách, která je živena a placena státem, je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR, a ona 3. února 2011 vydá tiskovou zprávu, ve které se chválí a říká, že Šluknovsko je jednou z velmi úspěšných lokalit z těch, kde agentura působí, tak je to smutné. Podívejte se, co se tam děje teď a kolik se tam dalo peněz, kolik milionů. Je to na nic. Já tvrdím, že toto je skutečně jenom vyhazování peněz," řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jiří Čunek.
Psali jsme: Na Cikány platí jen tvrdá ruka. Drsná reportáž z Ústecka
„Je to jako kdybyste každý den sypal pět kilo písku do Vltavy s tím, že budujete přehradu Orlík. Takhle tu přehradu těžko postavíte a takové je řešení, které předkládá ta agentura. My přehradu, která zamezí tomuto problému, musíme postavit úplně jinak. Ne tím, že vláda schválí bezzubou koncepci, která není tak špatná tím, jak je napsaná, ale která říká, že nebudou potřeba žádné peníze ze státního rozpočtu. Tím říká: neuděláme zase vůbec nic. Myslí si, že pouze těmi pendreky, které dodneška na Šluknovsku stály sto milionů korun, něco změní. Jenom silou se nezmění nic," dodal Čunek.
Psali jsme: Senátor Čunek: Lidi vezmou na nepřizpůsobivé vidle. Tak to dopadne
Obce, kde působíme, jsou na tom lépe, hájí se Šimáček
Reakci agentury se zpočátku nepodařilo zjistit.Nakonec se ozval ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. "Šluknovsko má 18 obcí, z toho s námi spolupracovalo 12. Stále si stojím za tím, že v těch obcích, které s námi spolupracovaly, je situace lepší. Podle mě se spolupráce daří a má pozitivní výsledky například v Krásné Lípě. Například Rumburk s námi ale spolupráci odmítl," řekl ParlamentnímListům.cz Šimáček.
Ten ale zdůraznil, že agentura může poskytnou spíše poradenský servis a nemůže mluvit do kompetencí samospráv a nahradit starosty a zastupitelstva. Pokud jde o Čunkovu kritiku, že neexistuje celostátní koncepce a finančí prostředky, tak s tím Šimáček nesouhlasí.
"Pan Čunek vládní koncepci očividně nečetl. Sice není ideální, ale je zatím nejprogresivnějším dokumentem týkajícím se problematiky a pokud říká, že tam nejsou alokovány finanční prostředky, tak ať si ten dokument opravdu přečte a shledá, že financování řešení problematiky obsahuje," říká Šimáček.
"Především mě překvapuje ale kritika od člověka, který na Vsetínsku svým zásahem způsobil jeden z nejhorších migračních problémů v České republice," uzavřel Šimáček.
Celostátní koncepce a finance
Čunek míní, že je nutná rozsáhlá celostátní koncepce práce s romskou minoritou od nejútlejšího věku až k přivádění dospělých jedinců k práci. Jednotlivé izolované kroky bez komplexního řešení podle Čunka ničemu nepomohou. Je podle něho nutné počítat s tím, že by takové celostátní řešení ale něco stálo.
Podle něj je třeba klást důraz na vzdělání Romů od útlého věku. Romové by též podle něho neměli žít v izolovaných lokalitách.
Čtěte také: Odvážní politici: Útok na Roma je rasismus, Rom s mačetou rasista není
S celou romskou komunitou se podle senátora KDU-ČSL za Vsetínsko musí pracovat dohromady. Romové by měli své děti posílat do škol. Děti z této komunity by měly chodit do přípravných mateřských školek. Děti věku základní školy zase mají každý den po vyučování navštěvovat ještě družiny a zde být hodinu dvě pod dohledem vychovatelů, kteří s nimi zpracují domácí úkoly. V tomto nelze spoléhat na rodiny. Ty se s romskými žáky doma neučí. To se týká i učňů a středoškoláků.
Naučit Romy pracovat
Dále se má pracovat s matkami a otci. „Je třeba Romy k práci přivést. Tito lidé mají na trhu práce jednoznačně ztíženou pozici kvůli nedostatečnému vzdělání a díky tomu, že nemají pracovní návyky. Proto musejí mít tito lidé speciální režim," říká pro ParlamentníListy.cz Čunek.
Čtěte také: Čunek: Romy je potřeba k práci přivést. Nemají pracovní návyky
Romové se podle něj těžko pohybují v režimu klasické měsíční výplaty, protože to, co dostanou, hned utratí. Pracovat by měli pod nějakým kurátorem, nebo by se měla přizpůsobit výplata mzdy, aby ji dostávali buď každý den nebo maximálně každý týden. „Není možné, aby na romskou komunitu platila stejná kritéria jako na lidi, kteří celý život pracovali a pak ztratili práci," dodal Čunek.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík