Analytik: Do Partie přijel parní válec, ministr školství z VV

30.10.2011 11:48 | Zprávy

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Školská expertka KSČM a bývalá učitelka na prvním stupni Marta Semelová na jedné straně stolu a ministr školství Josef Dobeš na jeho druhém konci, to byla nedělní debata v minimalistické režii Jana Punčocháře na televizi Prima.

Analytik: Do Partie přijel parní válec, ministr školství z VV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

Školné je podle zástupce Věcí veřejných hodnota, která už teď stojí rodinu kolem 80 tisíc korun ročně. "Ne, školné nikdy, to je rezolutní stanovisko KSČM, jsme proti jeho zavedení jak v přímé, tak v odložené podobě," reagovala komunistka Semelová.

"Začátek pořadu byl v podání Dobeše jako z partesu," komentuje pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách. "Velice se mi líbilo, že bez jakéhokoli zaváhání spustil a prakticky celou dobu se nezastavil. Když se jej moderátor na něco zeptal, ihned odpovídal, navíc byl razantní a úplně faktický," doplnil Polách. "Jeho soupeřka, dá-li se to takto říct, Marta Semelová z KSČM, má sice řadu funkcí jak ve straně, tak na pražském magistrátu nebo ve stínové vládě komunistů, ale byla to podle mne taková demagogická rétorika. Co musím připustit, hovořila jako člověk, vyhýbala se jakýchkoli klišé, to bylo fajn."

Co také v pořadu zaznělo:
Měli bychom být hrdí na naše dějiny, shodla se s Dobešem komunistka

První část Partie televize Prima fakticky reflektovala rozdělení Poslanecké sněmovny, kdy vládní koalice schválila zavedení školného v maximální výši 10 tisíc korun za semestr, opoziční sociální demokraté a komunisté jsou proti. "Nechceme, aby se lidé takto zadlužovali při vstupu do života, to přeci nejde, pane ministře," vytknula Semelová Dobešovi. "Ne, dneska je to asociální! Skutečně ti, co na to mají, musí mít podmínky pro to, aby adekvátně studovali. Ale ti, kteří na to nemají, byť mají nadané děti, ty děti na školy nedají, to vyřeší půjčky," kontroval Josef Dobeš.


Dvacet tisíc za rok studia

Vláda premiéra Petra Nečase počítá se zavedením školného od roku 2013. Pohybovat by se mělo ve výši 10 tisíc korun za jeden semestr. Pětileté magisterské studium, které je rozděleno obvykle do deseti semestrů, tak vyjde na rovných 100 tisíc. Školné počítá se systémem půjček a grantů na studium. Ministr školství ovšem na ideové konferenci své strany prosadil usnesení, aby Věci veřejné v koalici vyjednaly odklad spuštění o rok. To by se tedy týkalo až dalšího volebního období.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…