Stejný etnický původ neznamená shodný pohled na svět, varuje Stehlíková
Přípravný výbor strany narozdíl od lidskoprávních odborníků či politologů o úspěchu svého záměru vstoupit do politiky pod vlastní vlajkou nepochybuje. Přitom například bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková takový krok směrem k politice výrazně nedoporučila.
"Je vrcholem politické naivity předpokládat, že lidé spojení podle etnického principu budou sledovat stejné politické cíle. V demokratické společnosti si nelze představit vnitřně jednotnou politickou reprezentaci romské menšiny stejně tak, jak si nelze představit jednotnou politickou reprezentaci majoritní společnosti," řekla ParlamentnímListům.cz Stehlíková.
Základní chybou v myšlence romské strany je podle političky záměr vymezit se proti většinové společnosti, byť v korektním rámci politického boje. "Menšina by společně s většinou měla hledat a prosazovat řešení, která jsou prospěšná všem. Vstup respektovaných romských osobností by pomohl jak celostátní, tak především komunální politice - tam, kde je potřeba řešení romsko-gádžovského soužití nejnaléhavější," říká ParlamentnímListům.cz členka Strany zelených, partaje, která se romské problematice věnuje na české politické scéně asi nejintenzivněji.
Romové bojují za sociálně slabé

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek