Nemakají, ale žijou si skvěle. Národ proti nezaměstnaným

02.12.2011 4:48 | Zprávy

Nezaměstnaní dostávají tolik peněz, že je to dostatečně nemotivuje shánět si práci. Takový názor zastává dle výzkumu agentury STEM 63 procent populace. Výsledky odrážejí podle místopředsedkyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilové hlavně názory zaměstnaných, kteří se na ty, co nepracují, dívají podstatně kritičtěji. Její kolegyně ze sněmovního výboru pro sociální politiku Marta Semelová je vnímá jako důsledek trendu, aby se každý postaral sám o sebe.

Nemakají, ale žijou si skvěle. Národ proti nezaměstnaným
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Příliš pochopení pro nezaměstnané a výši toho, co pobírají, není patrné z výzkumu agentury STEM. Podle jeho výsledků si 63 procent dotázaných myslí, že stávající úroveň podpor a sociálních dávek nemotivuje nezaměstnané k tomu, aby si hledali práci. Proto nepřekvapí, že stejný podíl respondentů se vyslovil proti tomu, aby stát zvýšil podporu v nezaměstnanosti. A 70 procent dotázaných radí vládě poskytovat jen minimální dávky, aby každý byl nucen najít si zaměstnání i za cenu méně kvalifikované práce, rekvalifikace nebo i přestěhování.

„Každý má tu motivaci jinak nastavenou. Někdo se s podporou nebo sociální dávkou uspokojí, přizpůsobí se její výši. Proto jsme teď spojili přiznávání také s možností veřejně prospěšných prací," říká pro Parlamentnílisty.cz místopředsedkyně Věcí veřejných a členka sněmovního výboru pro sociální politiku Dagmar Navrátilová.

Vše k tématům nezaměstnanost a veřejná služba

Zaměstnaní se na lidi bez práce dívají kriticky

Když je konfrontována s výsledky průzkumu, neskrývá údiv. „To číslo mě překvapuje. Je jasné, že nezaměstnaný bude vždy plakat. Ale výsledky výzkumu spíše odrážejí názory těch pracujících, kteří si na sebe musí vydělat. A ti se dívají podstatně kritičtěji na ty, co nepracují," dává v tomto případě poslankyně Věcí veřejných za pravdu přísloví „Sytý hladovému nevěří".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

16:26 MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 4…