Získat stanovisko některého z členů T0P 09 samozřejmě není jednoduché, ale určitým vodítkem je vyjádření poslance parlamentu Rudolfa Chlada (TOP 09). Ten na na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda mezi TOP 09 a Starosty existují rozpory, naznačil, že do jisté míry ano: “Spojení TOP 09 a Starostů je určitě přínosné pro přenesení informací z vlády, parlamentu a Senátu směrem až do nejmenších obcí. Osobně jsem toto pozitivně vnímal při prosazení zákona o rozpočtovém určení daní měst a obcí, kde mezi TOP 09 a STAN byla naprostá shoda. Kritické hlasy se ke mě zatím nedostaly, až na otevřený dopis poslancům od pana senátora Jana Horníka, když kritizoval nedemokratický postoj TOP 09 v parlamentu při rozhodujících jednáních o reformních zákonech. Pokud přesto kritické hlasy jsou, což není na závadu, je třeba je nejprve řešit mezi oběma subjekty a ne přes média.“
Horník: Je mi smutno z jednání sněmovny
Jaké nedemokratické postupy měl senátor Jan Horník (STAN) na mysli, nejlépe vysvětluje jeho dopis, který ParlamentnímListům.cz poskytl právě poslanec Chlad. Horník v něm mimo jiné uvádí: “Z povzdálí sleduji již několikadenní jednání v PS ČR a je mi z toho jako asi mnohým smutno. Ale jedna věc mne obzvlášť znervóznila a to je sloučení patnácti zákonů do jednoho projednávaného bodu a omezení diskuze na dvakrát deset minut na jednoho poslance. Vzpomínám si, jak jsme v Senátu měli na programu „Topolánkův batoh zákonů“, ke kterému jsme se chtěli vyjádřit a poukázat na různá paragrafová úskalí i s vědomím toho, že jej stejně podpoříme. A tady začal konec Topolánkovy vlády, kdy se doslova "utrhl" kolega senátor Jiří Oberfalzer a dal návrh zákonem se nezabývat, přestože jsme všichni očekávali velkou debatu k tématu. Ale jeho návrh prošel a ODS tím zvolila cestu síly. Pro demokracii to byl úder pod pás. Bohužel si myslím, že současná vládní koalice se chová hodně podobně, což se i nám časem zřejmě vrátí.“
Nehraje se s námi čistá hra
Přesto se Horník diví, že by měl být dopis zdrojem konfliktů a byl překvapen, že se k nám do redakce oklikou dostal: “Dopis byl apelem na naše kolegy v hnutí Starostové a nezávislí a napsal jsem ho především kvůli návrhu § 552 občanského zákoníku, který připravil náš kolega a místopředseda STAN Standa Polčák. Už v samotném názvu návrhu "Samosprávy nebudou muset sepisovat smlouvy prostřednictvím notářů či advokátů", je dle mého názoru rozpor, kdy jako Hnutí "Starostové a nezávislí" jaksi zapomínáme na ty nezávislé. My přeci chceme zastupovat všechny slušné občany. Jaký je rozdíl mezi mnou starostou a pořád ještě nezávislým občanem? V čem je rozdíl, když smlouvu o prodeji nemovitosti udělám za obec jako starosta nebo jako občan? Nebude to tak, že samospráv se § 552 nebude týkat, ale budou muset k sepsání smlouvy mít stejně právníka. Já jako starosta a současně fyzická osoba budu sice moci smlouvy pro radnici vypracovávat, ale na prodej mé nemovitosti ne? Tady se obávám, že se s námi nehraje čistá hra,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Horník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová