Poté, co sněmovna vrátila vládě k přepracování návrh státního rozpočtu na příští rok, prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek, že při sestavování nové verze dopadnou škrty hlavně na dopravní infrastrukturu nebo vědu a výzkum či školství. Omezit by vláda mohla také spolufinancování projektů, na které přispívá Evropská unie. Celkem by mělo jít o úspory až 25 miliard korun.
Od opozice se tento záměr dočkal tvrdé kritiky. „A proč by se to nemělo týkat těchto oblastí? Vždyť Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, jak se plýtvá na vysokých školách. Univerzita Karlova koupila dva domy v Opletalově ulici za 372,5 milionu korun, už jsou rok a půl prázdné a nic se tam neděje. Nebo Univerzita Palackého stavěla pavilon přírodovědecké fakulty o tři roky déle, než plánovala, a rozpočet se vyšplhal na dvojnásobek, takže to bylo o půl miliardy víc,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz člen Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE Jiří Schwarz.
V sociální oblasti neubírat, ale zaměřit se na větší adresnost
Jím zmiňovaná kontrola ukázala, že Ministerstvo školství nastavilo tak volné podmínky dotací veřejným vysokým školám, že u některých projektů i dvojnásobně překročily rozpočet. „Nebo se podívejte, jakým stylem se staví a upravují dálnice. Vůbec nic se nestane, když se i tady bude škrtat. To, co říká Kalousek, je jednoznačně pozitivní a je třeba jít touto cestou. Já jsem to na NERVu říkal už dávno,“ uvádí člen poradního orgánu vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník