„Toto stíhání považuji za nebezpečný trend,“ řekl uznávaný obhájce v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Nejvyšší státní zastupitelství, na které se obrátil s podnětem na přešetření případu, nařídilo požádat o právní pomoc v zahraničí. Dotazy mají směřovat nejen do Španělska, odkud letouny pocházejí, ale do dalších zemí Evropské unie a dokonce i mimo ni.
Úřad nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana provedl dohledovou prověrku případu vyšetřování kauzy armádních letadel CASA a nařídil žalobci obrátit se formou právní pomoci do zahraničí. Vy jste jako obhájce bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové k tomu podal nějaký podnět?
Ne, to ani nemohu a ani nechci. Já jsem jen dostal informaci, že policejní orgány chtějí požádat o právní pomoc v zahraničí. Vzal jsem na vědomí, že takovou možnost zvažují.
Ale dal jste podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství k prověrce případu. Myslíte si, že by stíhání mělo být zastaveno. Proč, došlo k nějakému pochybení?
Je to v zájmu všech manažerů v České republice, kteří jsou odkázání na specialisty a odborníky, kteří jim doporučí určitý postup. Moje klientka se spolehla na své podřízené na ministerstvu obrany, ti ten postup, který byl zvolen, doporučili. Nikdo nepřišel s námitkami, ani ministerstvo financí nepožadovalo prověrku ceny. Naopak, odborníci se vyjádřili, že je cena v pořádku. Nevím, co víc by po manažerech měl ještě někdo chtít.
Jste tedy přesvědčen, že manažer, ať už státního úřadu, nebo firmy, nemůže být za chybné rozhodnutí, při kterém vychází z doporučení odborníků, trestně odpovědný?
Trestně odpovědný už vůbec ne. Ale není vůbec jisté, že rozhodnutí o nákupu letadel CASA bylo chybné, že nějaká škoda vznikla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová