Jak vypadá Váš běžný pracovní den?
Do práce přicházím tak na osmou. Projdu si poštu, podívám se na základní parametry: prodej, ekonomika... Pak je to většinou o pracovních schůzkách, vymýšlení základních strategií… Nezabývám se operativním denním řízením, na to jsou dnes v pivovaru lidé, kteří to umějí lépe než já, a tak jsem tomu velmi rád. Klíčová vlastnost šéfa je, že se musí být schopen obklopit schopnějšími lidmi – v daných specializacích – než je on sám. Teď je naším hlavním úkolem především strategie do budoucna, vymýšlet, kam půjdeme dál, do čeho budeme investovat atd.
Jste v kontaktu přímo s pracovníky ve výrobě?
Výrobu neřídím, tu řídí profesionální sládek, můj společník Josef Vávra. S lidmi ale v kontaktu jsem, ne pracovním, že bych jim říkal: teď dělej to nebo ono, ale spíše tak, že se pozdravíme a prohodíme pár vět. S mnohými chodím sportovat, a tak se známe i jinak nežli pouze pracovně…
Znáte všechny zaměstnance?
Velkou většinu – dnes zaměstnáváme 139 lidí v pivovaru a 22 ve sladovně v Rajhradě. Máme absolutně minimální fluktuaci už několik let. Dvakrát jsme byli ohodnoceni jako jeden z nejlepších zaměstnavatelů v kraji. Důležité je říci proč. Před zhruba pěti lety jsme došli k závěru, že jak firma roste, je třeba se zabývat vnitřní atmosférou. Vyvolali jsme proces, který na konci určil i naše poslání. Zní to vznešeně, ale jde o to, proč jako malý pivovar máme mít šanci a právo na existenci. Letos vyrobíme zhruba 205–206 tisíc litrů piva. To jsou velké pivovary schopné vyrobit za pár dnů. A přece máme právo na existenci. Naši lidé si hodnoty určili sami, pravidla, která dávají rámec firemní kultury. Dalo by se to vymyslet během hodiny v kanceláři, ale nám to trvalo dva a půl roku. Lidé si totiž firemní hodnoty určili sami. Ten proces úžasně vylepšil atmosféru ve firmě. Zaměstnanci se shodli na zásadách, jež chtějí, aby fungovaly. My jsme to pouze manažovali, aby vznikly jednoduché pojmy. Firemním posláním se stalo: „Vlastní cestou k poctivému českému pivu.“ Vlastní cestou je nejen náš slogan, ale vydáváme i stejnojmenný magazín, kde prezentujeme své názory. Proč vlastní cestou? Snažíme se hledat neotřelé postupy, inovujeme… A poctivé české pivo? České pivo v kategorii ležáků patří k tomu nejlepšímu. A pokud je budeme vyrábět poctivě, budeme patřit mezi světovou špičku. Podmínkou je ovšem nutnost dodržovat tradiční výrobní postupy, nic neošidit, ani suroviny… Firemních hodnot, k nimž naši lidé došli, je celkem osm. Prvních pět hodnot zachycuje pravidla hry, atmosféru. Jde o otevřenost, důvěru, spolupráci, odpovědnost a pozitivitu. Např., když budete každému a priori nedůvěřovat, tak ti nejlepší lidi vám z firmy utečou. Nejlepší lidi totiž neudržíte penězi, i když je budete platit statisíci měsíčně. Když se ve firmě nebudou cítit dobře, půjdou jinam. Pokud někdo něco ukradne, udělá podvod, důvěra končí a člověk odchází. Ale to jsou mezní případy a těch je velmi málo. Další hodnota – spolupráce. Snažíme se hledat nové cesty, nové produkty, nová balení. Nápady od marketingu přijdou do výroby, kde lidé, kteří milují své pivo, jsou najednou konfrontováni s tím, že mají dělat něco jiného a jinak, než na co jsou zvyklí. Lidem však již došlo, že aby byla firma úspěšná, není možné se vyhnout novinkám. Je třeba vymýšlet stále nová balení, nové reklamy, nová, speciální piva... Lidé, kteří s tím měli dříve problém, dnes mnohem lépe chápou, proč jsou inovace důležité.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová