Debaty se zúčastnil rezolutní kritik intervence, exprezident Václav Klaus, staronový děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík a viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který intervence hájil. Kdo čekal klidnou akademickou debatu, tak se ve svých očekáváních mýlil. Mezi Klausem a Hamplem došlo k ostrým vzájemným výpadům, kdy se navzájem obviňovali z arogance a ignorantství. Diskuse byla velice ostrá a emotivní.
Intervence poškodila domácnosti i firmy
Miroslav Ševčík se na statistických datech snažil dokázat, že intervence ČNB, která cíleně oslabila korunu a zdražila ze zahraničí dovážené suroviny a zboží, byla nesmyslná. Podle něho se Klausem jmenovaní členové bankovní rady ČNB až do intervence chovali protržně a rozumně a keynesiánským a protitržním zásahem ČNB byl nemile překvapen.
Ševčík poděkoval členům bankovní rady Kamilu Janáčkovi, Pavlu Řežábkovi a Evě Zamrazilové (ta již není nyní ve funkci), že hlasovali proti hloupé intervenci. Hampl na to reagoval, že hlasování je tajné a zveřejní se za pět let. Nicméně uvedené informace ohledně hlasování odpovídají i informacím ParlamentníchListů.cz (více zde).
Podle Ševčíka zásah ČNB snížil koupěschopnou poptávku domácností i firem a zvýšil náklady na dovoz surovin a mezistatků. Zlevnění některých komodit a zboží podle něho bylo přirozené a nebylo nutné strašit deflací. Zdražení se nejvíce promítlo u potravin. Spotřeba domácností je podle Ševčíka velmi nízká, pod úrovní roku 2008, a zásah ČNB tento problém nijak nevyřešil, spíše naopak. Ševčík zpochybnil i model, na jehož základě uplatňuje ČNB své centrální plánování. Mezi Ševčíkem i Hamplem proběhla hádka, zda je tento model veřejný. Hampl tvrdil, že ano. ParlamentníListy.cz se ČNB dotáží, kde je tento model zveřejněn.
Ševčík vyzval Hampla, aby ČNB intervence ukončila, neboť podle něho poškodily domácnosti i většinu firem. „Jsem zvědav, jak bude interpretovat ČNB makroekonomická data. Když budou dobrá, bude tvrdit, že to je její zásluhou, když budou špatná, řekne, že bez zásahu by byly ještě horší,“ rýpl si Ševčík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík