Debaty se zúčastnil rezolutní kritik intervence, exprezident Václav Klaus, staronový děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík a viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který intervence hájil. Kdo čekal klidnou akademickou debatu, tak se ve svých očekáváních mýlil. Mezi Klausem a Hamplem došlo k ostrým vzájemným výpadům, kdy se navzájem obviňovali z arogance a ignorantství. Diskuse byla velice ostrá a emotivní.
Intervence poškodila domácnosti i firmy
Miroslav Ševčík se na statistických datech snažil dokázat, že intervence ČNB, která cíleně oslabila korunu a zdražila ze zahraničí dovážené suroviny a zboží, byla nesmyslná. Podle něho se Klausem jmenovaní členové bankovní rady ČNB až do intervence chovali protržně a rozumně a keynesiánským a protitržním zásahem ČNB byl nemile překvapen.
Ševčík poděkoval členům bankovní rady Kamilu Janáčkovi, Pavlu Řežábkovi a Evě Zamrazilové (ta již není nyní ve funkci), že hlasovali proti hloupé intervenci. Hampl na to reagoval, že hlasování je tajné a zveřejní se za pět let. Nicméně uvedené informace ohledně hlasování odpovídají i informacím ParlamentníchListů.cz (více zde).
Podle Ševčíka zásah ČNB snížil koupěschopnou poptávku domácností i firem a zvýšil náklady na dovoz surovin a mezistatků. Zlevnění některých komodit a zboží podle něho bylo přirozené a nebylo nutné strašit deflací. Zdražení se nejvíce promítlo u potravin. Spotřeba domácností je podle Ševčíka velmi nízká, pod úrovní roku 2008, a zásah ČNB tento problém nijak nevyřešil, spíše naopak. Ševčík zpochybnil i model, na jehož základě uplatňuje ČNB své centrální plánování. Mezi Ševčíkem i Hamplem proběhla hádka, zda je tento model veřejný. Hampl tvrdil, že ano. ParlamentníListy.cz se ČNB dotáží, kde je tento model zveřejněn.
Ševčík vyzval Hampla, aby ČNB intervence ukončila, neboť podle něho poškodily domácnosti i většinu firem. „Jsem zvědav, jak bude interpretovat ČNB makroekonomická data. Když budou dobrá, bude tvrdit, že to je její zásluhou, když budou špatná, řekne, že bez zásahu by byly ještě horší,“ rýpl si Ševčík.
Také jste naštvaní, když se vám zlevní zboží?
Václav Klaus na úvod svého příspěvku řekl, že ani po čtyřech měsících nemá na své kritice opatření ČNB co měnit. Řekl, že v médiích se bohužel probírala intervence jen z hlediska luxusních platů a vil členů bankovní rady ČNB, což není dobře. Klaus varoval před tím, že centrální banky vědomě rozpoutávají inflaci, aby smazaly astronomické dluhy svých států. Připomněl, že například v Británii bylo 80 procent poválečného dluhu do roku 1970 smazáno inflací – na úkor občanů, kterým se vše zdražilo.
Zdůraznil také, že euro jako měna nepasuje nikomu. Pro Německo je příliš podhodnocené (téměř jako čínská měna), pro státy jižní eurozóny je příliš silné, a ty jsou tlačeny k vnitřní devalvaci, tedy fakticky snižování životní úrovně.
Klaus vůbec zpochybnil to, že by deflace byla hrozbou. Budou lidé odkládat spotřebu, pokud budou očekávat, že nějaké zboží – třeba telefony či plyn budou za rok o procento levnější? Z hlediska technologického pokroku a konkurence označil snižování cen v řadě oblastí za přirozené a za pozitivní jev. Například DVD přehrávač stál v Británii v roce 2000 400 liber, v roce 2004 40 liber a v roce 2014 20 liber. Přesto lidé kupují tyto výrobky stále. Klaus řekl, že deflaci neočekával a že i kdyby nastala, konec světa by nepřišel. Lidem by se zlevnilo nějaké zboží.
Vláda propad ekonomiky a nerůst neřeší, rýpl si Klaus
Klaus řekl, že deflace není ekonomická porucha, která vyžaduje léčbu. Snahu o léčbu deflace označil za nepokorné keynesiánství, intervencionismus a regulátorství. Nikdo by si podle něho neměl zahrávat s makroekonomickými ukazateli a především s osudy lidí, jak to udělala ČNB.
Monetární opatření podle Klause blahobyt nemohou zajistit. Takováto opatření pouze oddalují nutné ekonomické reformy. Nerůst ekonomiky není způsoben deflací, nýbrž potlačovaním trhu a socialistickou ekonomikou.
„Takováto opatření oddalují reformy. Já jsem v programovém prohlášení vlády snahu řešit nerůst ekonomiky vůbec nezaznamenal a opatření ČNB tomu jenom napomáhá. Buď vláda o nutnosti řešit problémy ekonomiky neví, nebo spoléhá na oddálení díky opatření ČNB,“ rýpl si Klaus do vlády Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík