Český statický úřad sledoval ceny potravin v průběhu ledna a první poloviny února letošního roku. Ze sledovaných 26 potravin 16 podražilo. Mezi ty, které podražily nejvýrazněji, patří zelenina a ovoce. Cena paprik například vzrostla o 28,42% nebo banány o 25,93%. Pozadu nezůstávají ani brambory (+13,14%) a vejce (+11,70%). U některých potravin v nejbližší době očekáváme další růst cen. Jedná se především o maso a mléčné výrobky.
Hejtman Hašek: Vláda slibovala zdražení o 1,7% a jaká je realita?
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) se obul do vlády, která slibovala, že nárůst DPH nebude mít na cenu potravin dramatický vliv: “Prakticky od okamžiku vyhlášení záměru vlády zvýšit sníženou sazbu DPH jsem já i moji kolegové z ČSSD hovořili o tom, že dojde ke skokovému zdražení cen potravin. Vládní prognóza zdražení potravin byla 1,7 %. A jaká je realita? Zdražení o téměř 5 % a klesající kvalita potravin. Ministr zemědělství zcela ignoroval tyto obavy ze zvýšení DPH na potraviny z 10 na 14 procent a vůbec se nezabýval tím, jaké bude mít toto zdražení na zemědělce dopady,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hašek, který je zároveň stínovým ministrem zemědělství.
Ministerstvo financí se brání, za zvýšením ceny nevidí DPH: “Jedná se o nepochopení základních ekonomických souvislostí. Musí se rozlišovat vliv DPH a jiné vlivy. Vláda těžko může ovlivnit ceny komodit na globálním trhu či cenu ropy. Stejně tak neovlivní marže obchodníků,“ hájí postoj vlády ParlamentnímListům.cz Jakub Hass z ministerstva financí.
Jan Žáček z Ministerstva zemědělství: Zemědělci zdražují
Hašek si je jist, že vláda vliv DPH na ceny veřejně nepřizná: “Jsem přesvědčen, že ministr zemědělství bude nyní do omrzení opakovat, že dopady zvýšení DPH na potraviny jsou nižší, než výsledné zdražení. Ceny potravin se skutečně zvedly více, než je současné zvýšení sazby DPH o 4 %. Vláda ale zvýšením DPH vytvořila zásadní tlak na tento růst cen. Přímo zvýšením DPH na potraviny, nepřímo pak zvýšením cen vstupů, energií a všech dalších položek. Zvýšené náklady mají tak nejenom producenti - zemědělci -, ale také potravináři i samotné supermarkety a další prodejci. Všechny tyto náklady se v konečném důsledku projeví na ceně výrobku v obchodě a zaplatí je spotřebitel.“
Jan Žáček, tiskový mluvčí ministerstva zemědělství, skutečně zdražení potravin nepřipisuje pouze na účet zvýšení DPH. Pro ParlamentníListy.cz uvedl: “Ceny potravin vzrostly v průběhu roku 2011 zejména v důsledku zvýšení cen zemědělských výrobců, tj. dodavatelů základních surovin. Vedle růstu sazby DPH došlo ke zvýšení cen služeb, vody, energií a pohonných hmot. Hmotná produkce potravin poklesla v důsledku snížení spotřeby domácností, což neumožňuje rozpuštění fixních nákladů do většího objemu výroby. Klíčem snížení cen potravin je plošný pokles cen zemědělských výrobců ve spojení s dalšími pozitivními faktory.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová