„Říkal jsem politikům: jen hlupák si může myslet, že pacient, který přijede do nemocnice autem za tři miliony, se postaví do fronty s těmi, kteří přijeli tramvají,“ řekl ParlamentnímListům.cz profesor Pafko. A v rozhovoru také prozradil, čím ho nejvíce zklamal prezident Václav Klaus.
Co je dnes ve zdravotnictví největším problémem?
Problém českého zdravotnictví není v jeho kvalitě, ale v jeho financování. Doposud si pacienti neměli důvod stěžovat. Ale nyní dochází ke krácení objemu peněz, které do zdravotnictví tento rok půjdou. Bude to letos jen 98 procent prostředků v porovnání s rokem 2011. Objem peněz do zdravotnictví se stále zmenšuje, ale péči chceme stále stejnou. A to možné nebude. Do zdravotnictví jde stále menší procento hrubého domácího produktu naší společnosti, a to je v podstatě nepřijatelné. Je jasné, že HDP, který vytvářejí země na západ od nás, je větší, než je náš.
Navíc u nás procento HDP do zdravotnictví stále klesá, v roce 2008 stát dal do zdravotnictví 7,8 procenta, v roce 2009 7,66 a v roce 2010 7,58 procenta HDP. A nejenže klesá procento HDP, ale navíc se ze zdravotnictví odsávají další peníze, protože se zvýšila DPH na potraviny a na léky. Takže na jedné straně klesá procento HDP, na druhé straně ještě z toho klesajícího procenta se odčerpávají peníze do státní kasy tím, že se zvýšila DPH. Přitom se podle statistických údajů mezi rokem 2011 a 2012 vybralo na zdravotním pojištění o několik miliard víc díky tomu, že roste průměrná měsíční mzda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová