„O jeden takový moment se už přičinil první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek tři dny po vyhlášení konečného výsledku prezidentské volby – v době, kdy Miloš Zeman odpočíval po kampani pár dní na Vysočině a prezident Václav Klaus se ještě nevrátil z pracovní cesty do Chile. Předsednictvo ‚topky‘ se 29. ledna usneslo, že Česká republika se má ještě letos připojit k fiskálnímu paktu Evropské unie,“ uvádí Petr Nováček na serveru ČeskáPozice.cz.
Podstatné ale je, že Kalousek fiskálním paktem podmínil podpis koaliční smlouvy. Fiskální pakt EU přitom již loni na jaře odmítl předseda ODS Petr Nečas a stále na svém názoru trvá – nejprve chce schválit finanční ústavu a ústavní zákon o referendu o přijetí eura. Co tedy tímto krokem ministr financí Kalousek zamýšlí?
„Kalouskovo ‚nepodepíšu‘ a dva dny předtím jeho výrok v Otázkách Václava Moravce, že ‚nemáme-li Karla Schwarzenberga prezidentem, můžeme mít Karla Schwarzenberga premiérem‘, vybudily v některých politicích a komentátorech přesvědčení, že ‚topka‘ se rozhodla položit vládu a vynutit si volby do sněmovny v předčasném termínu,“ popisuje Nováček.
Upozorňuje však, že to nemusí být pravda. Podle něj si Kalousek uvědomuje, že lidé v prezidentských volbách volili osobnosti, a ne strany, a tak by TOP 09 nemusela získat až tak velké procento hlasů.
Co spíše vidí jako důvod Kalouskových slov, je na jednu stranu „odplata“ za slova občanských demokratů (například Nečasovo vyjádření, že volí Karla Schwarzenberga se skřípěním zubů) a na stranu druhou snaha o uzmutí pozice ODS jakožto pravicového lídra.
„Od počátku existence Nečasovy vlády to sice předáci ODS i TOP 09 vždy popírali, nicméně bylo zřejmé, že jen tak vedle sebe nemohou obě strany donekonečna existovat a z 80 procent se přetahovat o tytéž voliče. Projevovalo se to tím, že kdykoli utrpěla jedna z nich nezdar či si upletla ostudu, ta druhá ji až na vzácné výjimky koaličně loajálně nepodepřela, nýbrž na ni jako šelma na kořist zaútočila,“ vysvětluje Nováček. Kdysi byla nemilosrdnou šelmou ODS, ovšem nyní je podle něj notně zesláblá (kvůli výsledkům v krajských, senátních a prezidentských volbách).
„ODS sice jeví v posledních dnech známky oživení, ale Kalousek je zatím ve výhodě. Pokud s ním občanští demokraté zařazení fiskálního paktu EU do koaliční smlouvy ‚vyhandlují‘, příznivci této strany v tom mohou shledat její další ústupek nemilované ‚topce‘. A pokud se to nestane a Kalousek koaliční smlouvu nepodepíše, výsledkem bude další oslabení Nečasovy vlády, jež se pro veřejnost změní ve víceméně volné sdružení. Opět by to tedy byl doklad slabosti ODS a jmenovitě Petra Nečase,“ dodává komentátor. A přechází k rolím Miloše Zemana a Václava Klause.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan