Tento týden vrcholí oslavy šedesátého výročí prvního vysílání Československé televize 1. května 1953. Veřejnoprávní televize se ho snaží připomenout jak skladbou svého vysílání, tak třeba i sobotním dnem otevřených dveří České televize. „Žijeme v televizním věku, takže televize obecně zasahuje do života lidí a významným způsobem vytváří jejich pohled na svět,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Česká televize začala vysílat za komunistického režimu a do roku 1989 to byl samozřejmě nástroj komunistické propagandy, kdy s výjimkou období kolem Pražského jara byla hlásnou troubou režimu. A po roce 1989 existuje ČT jako veřejnoprávní instituce dál, ale vedle toho jsou soukromé televize Nova a Prima, takže přímo Česká televize má vliv už jen na určitou skupinu lidí. Tu nejmasovější část společnosti ovlivňují soukromé televize,“ připomíná Josef Mlejnek, jak se zúžil okruh lidí, které dříve státní a nyní veřejnoprávní médium oslovovalo.
V mnoha ohledech zůstává ČT nejvlivnějším médiem
„V současnosti má Česká televize menší význam, než tomu bylo po většinu z těch šedesáti let jejího vysílání. Je to způsobeno jednak tím, že v mezičase vznikly konkurenční televize, ale také vznikla řada nových způsobů vysílání, které samozřejmě rozsah trhu, který má Česká televize, zásadně omezily. Když to srovnáme s dobou před třiadvaceti lety, tak je ta změna velmi výrazná. Na druhou stranu si myslím, že stále zůstává v mnoha ohledech názorově nejvlivnějším médiem pro některé oblasti,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol z vysoké školy CEVRO Institut.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník