Dolejš (KSČM): Čas na velký hospodářský projekt

01.01.2013 7:36 | Zprávy

Česká republika trpí absencí velkého hospodářského projektu s jasným cílem, který vždy vyžaduje i systematickou podporu státu.

Dolejš (KSČM): Čas na velký hospodářský projekt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Polistopadová představa nových garnitur, že z naší země vybudují tygra Evropy, je už zapomenuta. Původní příslib českého kapitalismu proklamovaný zakladateli ODS v čele s Václavem Klausem byl naplněn kapitalismem mafiánským. A současná snaha ministra Kalouska řešit problémy nerovnováhy plošnými škrty je bohužel jen ukázkou destruktivní stupidity.

Zredukování ekonomiky na spekulaci s fiktivním kapitálem vytváří jen virtuální bubliny plněné iluzemi. Svobodný trh je také iluze – ve skutečnosti je spoutaný soukromými monopoly, které mají rozhodující vliv na média i na vrstvu byrokratů určujících pravidla. USA na rozdíl od nás provádějí radikální prorůstová opatření, ale k tomu je třeba vzít v potaz fakt, že USA jsou velmoc, americký dolar je kryt ropou a ropa i americký odbyt je zase kryt odstrašující vojenskou silou USA ve světě.

ČR je malá a otevřená ekonomika, a tak je napojena na světovou ekonomiku a je citlivá i na kvalitu pravidel v integračním rámci evropského hospodářského prostoru. Přesto by měla ČR mít svou hospodářskou politiku. Najít dynamickou rovnováhu, která zajistí rozvoj životní úrovně obyvatel, je smyslem takové politiky ČR. Jsme pod svým růstovým potenciálem a přehlížení prorůstové politiky je právě to, co nás přiřazuje k problémovým zemím. Pasti chronické krize se vyhneme zvyšováním ekonomického výkonu. 

Jádrem správného receptu je vyrábět a vyvážet a k tomu patří jak budování odbytových cest a modernizace výrobních technologií, tak i rozvoj regionální a komunitní mikroekonomiky. Volba jednotlivých nástrojů a kroků by měla být promyšlená a odpovídat reálnému ekonomickému vývoji u nás i v zahraničí. Základními prostředky jsou nástroje fiskální politiky a politiky rozdělování příjmů. Jejich nositeli jsou vláda a účastníci mzdových jednání (zaměstnavatelé a odbory).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Dolejš - profil

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

10:34 ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

Udržitelnost a civilizace je název třetí exteriérové výstavy, která je až do 14. května k vidění na…