Ekonomové odhalují největší slabinu v hospodaření Čechů. Ale i vlády

07.12.2012 10:10 | Zprávy

Z pohledu znalosti finančních produktů to není s finanční gramotností české populace ve srovnání s ostatními evropskými státy nijak špatné. Horší je to se schopností posoudit výhodnost využití úvěru a stínový ministr financí Jan Mládek dokonce tvrdí, že v Česku se problém ve finanční negramotnosti jmenuje spotřebitelský úvěr.

Ekonomové odhalují největší slabinu v hospodaření Čechů. Ale i vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze jako prostředek k jednání

Při setkání ekonomických špiček na IX. Fóru Zlaté koruny uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že je nešťastný z finanční negramotnosti Čechů a z jejich neochoty spořit si na důchod. Jeho půldruhého roku starý výrok o finanční negramotnosti tuzemské populace neplatí podle oslovených ekonomů z pohledu znalosti finančních produktů, ale z pohledu schopnosti posoudit nákup jako plýtvání nebo zvážit výhodnost refinancování úvěru.

„Finanční gramotnost u nás určitě problémem je, nicméně česká populace se úplně nevymyká situaci v zahraničí. Spíš musíme mluvit o jednotlivých sociálních vrstvách populace, které mají jiné finanční znalosti podle toho, jakou úroveň vzdělání mají. Ale co je dluh české populace, to je zkrátka těch čtyřicet let komunismu, co tu bylo, kdy úplně zmizelo domácí finanční vzdělávání, a to je věc, kterou budeme určitě dohánět,“ říká pro ParlamentníListy.cz finanční analytik v oblasti zadlužování Michal Kebort, nyní manažer ve společnosti Zlatá koruna.

V Evropě řeší podobné problémy jako u nás

„Pokud jsem měl v minulosti možnost bavit se s britským finančním arbitrem nebo se spotřebitelskými organizacemi z Belgie a podobně, tak ty problémy byly v o něco menší míře než u nás, ale jinak prakticky stejné. Řešili problémy s předlužením, s životním pojištěním, složitými smlouvami, což není o historickém vývoji, ale o tom, jak vypadá která smlouva, o potřebě toho člověka půjčit si na něco a špatně si to spočítat,“ podotýká Michal Kebort.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: 2 884 kilogramů potravin a drogerie v Primátorské velikonoční sbírce

7:33 MHMP: 2 884 kilogramů potravin a drogerie v Primátorské velikonoční sbírce

Hlavní město pokračuje v úspěšné akci na pomoc lidem v nouzi. V letošní Primátorské velikonoční sbír…