Filip Křepelka: Evropské právo si nežádalo amnestii dlouho stíhané kriminality

05.01.2013 12:19 | Zprávy

Obhájci novoroční prezidentské amnestie, naposledy zde docent Zdeněk Koudelka, odůvodňují zastavení trestních stíhání, kdy od obvinění uplynulo osm let, evropskými standardy. Toto dovolávání se Evropy je třeba odmítnout.

Filip Křepelka: Evropské právo si nežádalo amnestii dlouho stíhané kriminality
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Evropský soud pro lidská práva vyhověl řadě stížností na vleklá soudní řízení. Rozsudky naznačují, co lze považovat za omluvitelné průtahy se zohledněním významu řízení pro dotčené a náročnosti dokazování. Nejvíce dotčeným přiznává peněžní zadostiučinění na úkor porušivšího členského státu Rady Evropy. Většina rozsudků se ovšem týká civilních sporů. Žádný rozsudek týkající se vleklých  trestních řízení nežádal zrušení uloženého trestu.

Amnestií zastavená vleklá stíhání závažné hospodářské kriminality „bílých límečků“  využívající obhajob špičkových advokátů často umně zpomalujících řízení by bezpochyby přinesla odsouzení jen části stíhaných. Jen by se pak obracela na štrasburský tribunál a pouhému zlomku by se dostalo řádově tisíců a desetitisíců eur, nikoli ale osvobození. Rozsudky, kdy by se České republice průtahy nepodařilo vysvětlit, by přicházely pozvolna mezi stovkami jiných dopadajících více či méně na všechny státy vázané Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod. Sám Evropský soud pro lidská práva projednává desetitisíce stížnosti ze sedmačtyřiceti členských států Rady Evropy běžně deset let, je příslovečnou „kovářovou kobylou, která chodí bosa“. Nějaké  evropské ostudy bychom se tak nemuseli obávat. Evropou ostatně hýbou jiné události.  

Nejen česká veřejnost, ale také zahraniční pozorovatelé České republiky pociťují za jeden z nejpalčivějších problémů naší země hospodářskou kriminalitu a korupci. Způsobují nám škody jdoucí do desítek miliard ročně. Žebříčky vnímání korupce a vymahatelnosti práva nás dlouhodobě nehodnotí příznivě. Hromadné zastavení stíhání podlomilo úsilí policie, státních zastupitelství a soudů, které po letech ochromení postupně nabraly dech.

Důvodem vyšetřování a stíhání závažné hospodářské kriminality a korupce přece není jenom odsouzení pachatelů do vězení, ale také zajištění odcizeného majetku, alespoň částečné odškodnění obětí, objasňování minulých událostí bohužel zásadně ovlivňujících naše životy a trvalé obnovování pocitu, že spravedlnost přece jen vítězí. To vše amnestie znemožnila. Jestli nám něco dělá v Evropě ostudu, tak je tento prezidentův krok.

Filip Křepelka
Autor vyučuje právo Evropské unie na Masarykově univerzitě 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

20:16 Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

Skautský oddíl ve Verměřovicích se schází v nové klubovně. Na rekonstrukci přispěla Nadace ČEZ částk…