Vinaři upozorňují hned na několik kroků, které po zavedení této daně začnou fungovat. Naplno se otevřou dveře levné konkurenci ze zemí, kde je výroba vína z mnoha stran a různými cestami dotována, což vede k tomu, že mohou prodávat vína i s několikakorunovými ztrátami pod výrobní cenu. Mimo to se také značně rozšíří oblast šedé ekonomiky.
Vinaři prostě budou prodávat pod rukou, a co dosud danili, to jednoduše zapřou. Stát tak dostane na daních na konec mnohem méně, než kolik vybral dosud. Uhlídat, jaká byla skutečná produkce, zda úrodu neponičily vlivy počasí, nebo nesežrali ptáci, bude prakticky neúnosné. Zavedení daně bude stát také další peníze, o kterých se dosud nemluví. Byrokratický aparát v ČR je jeden z nejmocnějších a i v tomto odvětví se jistě najdou teplá místečka pro řadu kamarádů, kteří již na úřadech sedí. V neposlední řadě vinaři také varují, že jde o jedno z mála se rozvíjejících odvětví v poslední době, které nejen výrazně vzrůstá, ale má i značný vliv na kultivaci krajiny a s tím spojených další záležitosti mezi které v neposlední řadě patří slibně se rozvíjející agroturistika.
Je to rána do týla
"Moravští vinaři jsou již nyní značně znevýhodněni proti zahraniční konkurenci, a teď mají dostat v důsledku neuváženého nápadu další ránu?" - ptá se generální ředitel největšího vinařského družstva v republice Pavel Pastorek z Templářských sklepů Čejkovice.
"Kromě objektivního faktu, v podobě teplejšího, slunečnějšího a hlavně stabilnějšího počasí, jsou zahraniční producenti zvýhodněni formou přímých či nepřímých státních subvencí zejména při vývozu svých vín na cizí trhy. V českých obchodech můžete koupit víno za cenu, která je i několik korun pod náklady na výrobu nejobyčejnějšího vína v tuzemských podmínkách. Pokud má stát v úmyslu ještě více ztížit podmínky moravských a českých vinařů, pak je zavedení spotřební daně na víno výborný nápad," glosuje Kalouskovo řešení napjatého státního rozpočtu Pavel Pastorek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák